`

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága a „Tanuljunk együtt!” elnevezésű sorozata keretében 2019. május 15-16. között a savas és vegyes alvasztású friss sajtok készítéséről tartott workshopot a résztvevő tagok számára.


A köztestület által finanszírozott rendezvény helyszíne a mosonmagyaróvári Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet (MTKI) volt, ahova 12 fő kamarai tag számára nyílt lehetőség eljutni egy már korábbi, kezdő tanfolyam elvégzésével. A jelentkezők között egyaránt volt kistermelő, egyéni vállalkozó, illetve akár napi több ezer liter tejet feldolgozó, közepes méretű cég is.

Az első előadás egy rövid összefoglalót tartalmazott a korábbi tanfolyamok anyagáról, melyen kifejezetten a tej minőségi, tárolási és higiéniai tulajdonságait ismertették az intézet szakértői. A következő előadás a szakmai napok keretében gyártandó sajtok gyártástechnológiájára fókuszált. A technológiához szükséges savas és vegyes alvasztás részletes technológiai ismertetése, összehasonlításuk, az egyes kultúrák szerepének és hatásának ismertetése mellett példákat és ötleteket adott a leveles túró, fűszeres krémsajt, krémtúró, tejszínsajt, vagy akár a manapság egyre népszerűbb cottage cheese készítéséhez és ezen termékek továbbfejlesztéséhez. A program első napjának délutánján a korábban részletezett sajtok és túrók ipari és kisüzemi körülmények közt is kipróbálható gyártástechnológiájával ismerkedhettek a feldolgozók. Részt vettek az alapanyag hőkezelésétől kezdve az oltók és a kultúrák adagolásánál is, valamint bárki kipróbálhatta a köztes termékek savfokának vagy pH-értékének mérését, üzemi körülmények között.

A második napon a gyakorlati program folytatásán vettek részt a tagjaink. Az előző nap előkészített termékek főzése, visszahűtése, kockázása, átmosása, sózása és fűszerezésében is kipróbálhatta magát minden résztvevő. A késztermékeket ezek után érzékszervi bírálat céljára előkészítették és mindenki megkóstolhatta a készített friss sajtokat és túrókat. A program folytatásaként az intézet dolgozói egy igen átfogó előadás keretében tájékoztatták a jelenlévőket a legfrissebb higiéniai ismeretekről majd a tematikában szereplő termékek lehetséges termékhibáiról és azok kiküszöbölési lehetőségeiről. A résztvevők a nap végén bemutathatták saját termékeiket, amelyeket a jelenlévők és a szakértők kiértékelhettek és termékfejlesztési tanácsokkal is segíthettek. A résztvevők a tanfolyam révén olyan szakmai kapcsolatokra tettek szert, melyek minden bizonnyal pozitív hatással lesznek a jövőbeni tevékenységükre.
 

(NAK/Honti Péter)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám