`

Immár nyolcadik alkalommal jelent meg a mezőgazdaságban tevékenykedők szakmai információszerzési szokásait és preferenciáit vizsgáló AgroStratéga elemzés. A gazdálkodók pedig hasznosnak vélik az adatokat.


Az ez évi AgroStratéga elemzés – amelyet a szerzők, Pólya Árpád és Varanka Mariann ismertettek október 15-én – bemutatja a 2019. augusztus 16. és szeptember 15. között végzett, a mezőgazdasági termelést hivatásszerűen, azaz árutermelés céljából folytató egyéni gazdálkodók és cégvezetők szakmai információszerzési szokásait és preferenciáit, valamint jövőképét vizsgáló piackutatás legfontosabb eredményeit.

Az elemzéshez 1400 fő különböző kérdésekre adott válaszait vették alapul. A kutatás 81–87 százalékban az alapanyag-, gép- és alkatrészbeszerzésben, továbbá az értékesítésben és pénzügyekben döntéshozó; valamint 11–14 százalékban a döntést befolyásoló személyeket érte el. A mintában kizárólag a hivatásszerűen, azaz árutermelés céljából gazdálkodók jelennek meg, mivel ők a kutatás célcsoportja. Az adószám nélküli őstermelők, az önellátásra termelők és a hobbigazdálkodók válaszait nem vették figyelembe az értékeléskor. Így a minta nem a teljes agráriumról ad képet, hanem a mezőgazdaságilag hasznosított terület döntő hányadát művelő és egységes agrártámogatási kérelmet benyújtó gazdaságokat reprezentálja. A mezőgazdasági termelő tevékenységek alapján a megkérdezettek 73 százaléka növénytermesztéssel, 5 százaléka állattenyésztéssel és 23 százaléka vegyes gazdálkodással foglalkozik. A piackutatás országosan reprezentatívnak tekinthető. Továbbá a kutatásban az egyes szakmai rendezvények – köztük a NAK által szervezett Pápai Agrárexpót – látogatottságát, valamint az egyes szaklapok – köztük a NAKlap – és egyes szakportálok – köztük a nak.hu – olvasottságát, látogatottságát is vizsgálták.

A főbb megállapításokat ismertetve Pólya Árpád elmondta, hogy 2018-hoz képest 2019-ben növekedett az átlagos birtokméret 175-ről hektárra, illetve nőtt a gazdálkodók átlagéletkora is 49-ről 50 évre. Továbbá emelkedett a növénytermesztők aránya a vegyes gazdálkodók rovására, a családi gazdálkodók aránya az őstermelők rovására, a megújuló energiákat használók, a felsőfokú végzettségűek, a beruházást megvalósítók, valamint a dolgozó nyugdíjasok aránya. A 2019-es felmérés szerint a gazdaságok 52 százaléka 10 millió forintnál nagyobb árbevételt ér el évente, és 14 százalékuk árbevétele meghaladja a 100 milliós értékhatárt is. A válaszadók 48 százaléka jelölt meg 10 millió forintnál kisebb éves árbevételt. Mint elhangzott a megkérdezettek leginkább az időjárás-előrejelzésről szóló információkat, az agrárhíreket, a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos, valamint a piaci és árakkal kapcsolatos információkat keresik.

Az idei kutatás szakmai partnere Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA), Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) volt, illetve új partnerként csatlakozott Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács is.
– Egyebek mellett azért támogatjuk az AgroStratéga felmérését, mert annak nagyon fontos része a jelenlegi állapotok megismerése és a rejtett potenciálok feltárása. Azért is követjük nyomon a kutatás eredményeit, mert az új adatok megismerésével és évről évre történő összevetésével kirajzolódnak a tendenciák, amelyek alapján javaslatokat tudunk megfogalmazni tagjainknak és az ország döntéshozóinak a versenyben maradáshoz szükséges aktuális tennivalókról – nyilatkozta a kiadványban Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke.

– Az AgroStratéga által végzett felmérések fontos támpontot és visszacsatolást jelentenek számunkra, hogy mennyire sikerül az új ismereteket, híreket átadni, és az állattenyésztők hogyan látják jelenlegi helyzetüket, honnan merítik a szakmai ismereteiket – mondta ugyancsak a kiadványban Dr. Wagenhoffer Zsombor, a MÁSZ ügyvezető igazgatója.

További részletek itt


(nak.hu/RF – forrás: AgroStratéga/Pólya Árpád, Varanka Mariann)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám