`

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet összesítette a 19 főnél több alkalmazottat foglalkoztató agrárvállalkozások 2017-es beruházási adatait. A cégek beruházásainak legnagyobb részét a gépek és berendezések tették ki.


A mezőgazdasági beruházások értéke 2017-ben a felmért adatszolgáltatói körben 3,1 százalékkal növekedett az előző évi tényadatokhoz mérten. Az alaptevékenységre jutó beruházás értéke mindössze csak 2 százalékkal haladta meg a 2016-os értéket. Ezen belül épületekre és építményekre 19,9 százalékkal többet, gépekre és berendezésekre 9 százalékkal kevesebbet fordítottak a vállalkozások. Járművekre 2,6, ültetvényekre és erdőkre 41,8 százalékkal kisebb összeget fordítottak 2017-ben, mint egy évvel korábban. A legnagyobb növekedés (233,2 százalék) a föld, telek és egyéb nem termelt tárgyi eszközök beruházásaiban következett be.

Az ágazatban a legfontosabb fejlesztési célok között szerepel a humán erőforrás kiváltása és a hatékonyságnövelés. A vállalkozások fejlesztéseiket nagyrészt a piaci elvárások szerint tervezik meg, amiben a pályázatok fontos szerepet játszanak. A gazdálkodók a technikai fejlesztést, az üzemméret növelését, a termelés technológiai színvonalának fejlesztését tervezik általánosságban, de van, akinél változatlan formában halad tovább a gazdálkodás. A vállalkozások beruházásainak legnagyobb részét a gépek és berendezések tették ki (40,4 százalék), melyek állománya 8,7 százalékkal csökkent az előző évihez képest.

A Növekedési Hitelprogram több éven keresztül meghatározó szerepet játszott a mezőgazdaság finanszírozásában, azonban 2016-ban a program utolsó szakaszában fokozatosan a piaci alapú hitelezés vált ismét keresettebbé. A támogatott hitelprogramok között a mezőgazdasági vállalkozások számára nagy segítséget jelentett az Agrár Széchenyi Kártya, amely 2016-ban a korábbi jég- és fagykárt szenvedett termelőkön túl már a sertés-és tejágazatban tevékenykedő, főképp kisbirtokos vállalkozások, családi gazdálkodók és őstermelők számára is kamat- és költségmentesen volt elérhető. Az agrárvállalkozások tradicionálisan jó adósnak számítanak, viszont hitelhez jutásuk sokszor nehézkes, mivel általában nem rendelkeznek elegendő tőkével, felajánlható fedezettel. A megbízható fizetőképesség biztosítása érdekében és a technológiai korszerűsítések miatt külső források folyamatos bevonása szükséges a gazdálkodók részéről. A Vidékfejlesztési Program keretében 68 pályázati felhívás volt meghirdetve, ahol is a források több mint fele beruházási jellegű fejlesztést szolgált. A teljesség igénye nélkül például állattartó és kertészeti gazdaságok, mezőgazdasági kisüzemek és fiatal gazdálkodók számára is volt felhívás.

A beruházásra fordított összeg 92,7 százalékát az alaptevékenységre fordították. Az alaptevékenység beruházásainak 52,4 százalékát állattenyésztésre – ezen belül is döntően a baromfitenyésztésre –, 37 százalékát növénytermesztésre, 10,6 százalékát egyéb tevékenységre fordították 2017-ben. A felmérésben részt vevő vállalkozások eredménye szerint az állattenyésztésen belül legnagyobb részben tenyész- és igásállatok beszerzésére (52,7 százalék), épületek és egyéb építmények (30,9százalék), valamint gépek, berendezések (13,4 százalék) fejlesztésére költöttek a vállalkozások. Az agrárvállalkozók növénytermesztési beruházásai az előző évhez képest 24,5 százalékkal csökkentek, de még így is a legnagyobb mértékű invesztálás gépekre és berendezésekre (78,8 százalék) történt.

További részletek itt.


(forrás: AKI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám