Vármegyei hírek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei szervezete 2019. április 14-én a 20. Gyulai Pálinkafesztivál keretében „Pálinka, mint a Kárpát-medencei nemzeti összetartozás szimbóluma” címmel interaktív gasztronómiai bemutatóval egybekötött szakmai rendezvényt tartott a Várkertben.


A programot Dr. Kulcsár László, a NAK Békés megyei elnöke nyitotta meg:
– A nemzet a legfontosabb összetartó ereje a nyelv, de vannak más szokások és dolgok is, amelyek összekötnek minket, ilyen például a pálinka, amely ránk, magyarokra jellemző – mondta.

Bora Imre, a Gyulai Pálinkafesztivál igazgatója köszöntőbeszédében hangsúlyozta:
– Gyula a pálinka bölcsőjének is számít. Az ital innen indult hódító útjára, és a fesztiválnak jelentős szerepe van abban, hogy a pálinka hungarikummá válhatott.

Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének alelnöke elmondta, idén a szilvapálinka kerül a középpontba.
– A szilvának pedig ott a helye a konyhában, pálinkaként is. A páclében csodákra képes, legyen szó húsról, zöldségekről, gyümölcsökről. Több ételbe főzés közben önthetünk is egy kis szilvapálinkát, természetesen csak kis mértékben használjuk. Nem az alkoholtartalma, hanem az illata, az aromája a fontos. És ahány szilva, annyiféle íz, savasság, mely könnyítheti, karakteresebbé, zamatosabbá teheti az ételeinket. És ami még különleges, házi sajtokat is érlelhetünk benne.

Birkás István, a Birkás Pálinkaház tulajdonosa a pálinka magyar fogyasztási kultúrában elfoglalt helyéről tartott előadást.
– Napjainkban a pálinka ünnepi eseményekhez, családi összejövetelekhez kötődik. Ha mértékletesen – napi négy centiliternél nem többet – veszünk magunkhoz, akkor szervezetünkre jótékony hatással van. A pálinka igazán sokoldalú ital, de a jó pálinkában félreérthetetlenül felismerjük annak a gyümölcsnek az aromáját, melyből készítették. Ha bármilyen más illatot, szagot érzünk, amely akár kellemetlen is lehet, az gyártási, előállítási hibát jelez. A pálinkát legjobb 18-20 °C-n felszolgálni, hogy a gyümölcs kellemes ízét teljes mértékben élvezhessük. Ehhez pedig megfelelő formájú poharat kell választanunk. Ez az úgynevezett tulipánforma, amely alul öblös, felül összeszűkül. Ez azért fontos, mert az alsó, öblös részben található nagy felületű párlat illatanyagait a felső rész összeszűkítve az orrhoz vezeti.

Nagy Árpád, az Árpád Pálinka tulajdonosa a lepárlásban használt technikai újdonságokról beszélt. Lunczer Attila pálinkamester a hagyomány és a technológia összehangolását, annak fontosságát hangsúlyozta.
– Kisüsti, valamint egymenetes, cefreporlasztással erősített lepárlási eljárást alkalmaz munkája során. A jó pálinka nem tartalmaz semmilyen adalékanyagot, ízfokozót és természetesen cukrot sem. Az ágyas pálinkák esetében tartósítószer nélküli, kemencés aszalványokat használ, melyek több hónapon keresztül adják hozzá esszenciájukat a pálinkához. Az alkoholfok kérdését nagyon fontosnak tartja. Gyümölcsfajtánként változik a fok beállítása, annak függvényében, hogy az adott termék milyen erősségű alkoholtartalom mellett mutatja a leggyümölcsösebb, legharmonikusabb arcát íz és illat szempontjából.

Békési Zoltán pálinkafőző mester az ágyaspálinka-készítés kutató-fejlesztő munkával kapcsolatosan rövid kitekintést osztott meg a közönséggel. Az előadók Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács segítségével finomabbnál finomabb pulykaételekkel prezentálták a pálinka jelentőségét és szerepét a konyhában a látogatók nagy megelégedésére. Hiszen a magyar pálinka a gasztrokultúránk jelképe, melynek ilyen formában is meg kell jelennie.


(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám