Országos hírek

A kamara megkezdte annak az átfogó programjavaslat-csomagnak a megvalósítását, amely a legfontosabb ágazati problémákat és megoldási lehetőségeket tartalmazza – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke a most megjelent Figyelő Top 200 kiadványban olvasható interjújában.


– 2018-ban a mezőgazdaság 2700 milliárd forint körüli teljesítményt ért el, ami nagyobb a korábbi évek eredményeinél, de nem tükröz átütő növekedést. Mire lenne szükség a továbblépéshez?

– Magyarország mezőgazdasági teljesítménye folyamatosan nő, azonban még tennünk kell agroökológiai potenciálunk kihasználásához, mely 18-20 millió ember élelmiszer-ellátását tenné lehetővé, és ezáltal biztosítaná az adottságainkhoz méltó nemzetközi agrár- és élelmiszerpiaci részesedésünket. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2018 tavaszán készítette el a magyar agrárium hosszú távú fejlesztését célzó programjavaslatát, amely a strukturális alapoktól tekinti át a szektorokat, feltérképezi a fejlődés hátráltatóit, és konkrét megoldási javaslatokat kínál. A javaslatcsomag az ország különböző pontjain, más-más körülmények között tevékenykedő tagjaink személyes tapasztalatainak összegzéséből született. Az ,,Erősödő agrár- és élelmiszergazdaság, jólétében gyarapodó vidék" című programjavaslatunkban rögzített célok több évnyi tudatos munkát igényelnek, amelyet a NAK partnerek nélkül nem tud megvalósítani, így már tavaly megkezdtük az egyeztetéseket a májusban megalakult kormánnyal.


– Eddig mi valósult meg a kamarai programjavaslat-csomagból?

– Bő egy év távlatából látható már, hogy törekvéseink támogatásra találtak, lépésről lépésre haladunk a javaslatunkban foglaltakkal. Az általunk tervezettek szerint módosult a földforgalmi törvény, és ezzel együtt megvalósult a földbizottságok szerepének megerősítése. Az új jogszabály megakadályozza a visszaéléseket, és ezáltal igazságosabbá teszi a földforgalmi szabályozást. A mezőgazdaságban kiemelt fontosságú az öntözésfejlesztés, a vízgazdálkodás hatékonyabbá tétele. Jó hír, hogy a következő tíz évben 170 milliárd forint áll rendelkezésre az öntözési vízkínálat és vízkereslet fejlesztésére, a csatornák víz szállítására alkalmassá tételére. Komoly eredménynek tartom, hogy a kamarának volt lehetősége az állami vízgazdálkodási-öntözési fejlesztésekről szóló döntések befolyásolására. Már idén elkezdődtek a munkálatok a kamarai vízigényfelmérés eredményeivel összhangban.

 
– Milyen további lépések várhatóak a közeljövőben?

– A kamara további javaslatai közül kiemelném a működési formák egyszerűsítését, a párhuzamosságok megszüntetését, ehhez kapcsolódóan az adózási környezet átalakítását. A cél egy olyan konstrukció kidolgozása, amely nem eredményez a jelenleginél nagyobb terhet a gazdálkodók számára, de segíti az átláthatóbb működést, az adminisztráció csökkentésével egyidejűleg. Ennek érdekében előrehaladott tárgyalásokat folytatunk az illetékes minisztériumokkal. Bízom benne, hogy rövidesen megszületnek a konkrét jogszabály-tervezetek, és 2021 elejétől már érezhetjük ennek pozitív hatásait.


– Megkezdődött az Országgyűlés őszi ülésszaka. Milyen, a kamarát érintő kérdések kerülnek várhatóan napirendre?

– A közelmúltban elkészült egy kormány-előterjesztés, mely a kormányhivatalok működését hivatott racionalizálni. Az előterjesztés javaslatot tesz arra, hogy egyes hatósági feladatok kerüljenek át azon közigazgatási szervekhez vagy kamarákhoz, amelyeknek nagyobb érdekük fűződik az adott feladat ellátásához, remélve, hogy így javul a tevékenység végrehajtásának hatékonysága. Az előterjesztés alapján 2020-ban a NAK venné át a családi gazdálkodók nyilvántartásával, a gázolaj jövedéki adó visszaigényléshez a meg nem művelt területek igazolásával, valamint a mezőőri, hegyőri szolgálat működtetésével kapcsolatos feladatok. Az ezek elvégzéséhez szükséges szakértelemnek birtokában vagyunk, így biztos vagyok benne, hogy a kamara sikeresen hozzájárulna a közigazgatás hatékony működéséhez. Az előzőekben említett tevékenységeken kívül szeretnénk ellátni a szaporítóanyag-felügyelettel kapcsolatos feladatokat is. Erről jelenleg folynak az egyeztetések a kormányzati és ágazati szereplőkkel. A szaporítóanyag-termesztés Magyarország számára stratégiai fontosságú ágazat, a világ hatodik legnagyobb vetőmag-exportőrei vagyunk. Azonban a jelenleg hazánkban fenntartott rendszer drága, nem elég rugalmas, nem elég hatékony, és a piac számára egyre megbízhatatlanabb is. Ez viszont a hazai vetőmag- és vegetatív szaporítóanyag-termesztés leépüléséhez vezethet, így a helyzet sürgős megoldást kíván. Erre álláspontunk szerint a feladat NAK-hoz való átkerülése jó válasz lehet.


– A következő időszak egyik legnagyobb kérdése, mi lesz az uniós agrártámogatásokkal a 2021-2027 közötti új uniós költségvetési ciklusban. Rossz hír, hogy az eddig megismert tervek jelentős forrásleépítést vetítenek előre. Vannak-e eszközök a támogatáscsökkenés megakadályozására?

– Azt ma még nem tudni, hogy az új összetételű Európai Parlament, illetve Európai Bizottság miként viszonyul majd ehhez a kérdéshez. Az azonban biztos, hogy minden megfelelő eszközt meg kell ragadni ahhoz, hogy a támogatáscsökkenést megakadályozzuk. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségével közösen ezért tavasszal aláírásgyűjtést indítottunk az agrártámogatások csökkentése ellen, amelyhez mintegy 200 ezren csatlakoztak. Nonszensz, hogy az unió egyre több természet-, környezet- és klímavédelmi kötelezettséget ró a gazdálkodókra, miközben a pluszkiadásokat kompenzáló támogatásokat jelentősen csökkentené. A kettő együtt nem megy, és az is tény, hogy az unión belül a mezőgazdaság jövedelemtermelő-képessége a többi ágazathoz képest továbbra sem nevezhető jónak. Függetlenül a 2020 utáni Közös Agrárpolitikáról szóló tárgyalások eredményétől, szükségesnek látjuk, hogy 2000 milliárd forint támogatási forrás álljon a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a vidék rendelkezésére a következő Vidékfejlesztési Programban, még ha ennek felét hazai forrásból kell is biztosítani. Komoly kihívás, hogy az ágazat fenntarthatóan, biztonságos módon és jövedelmet biztosítva állítson elő megfelelő minőségű és mennyiségű termékeket. E három alapfeltételnek egyszerre kell teljesülnie, mert ha közülük egy is hiányzik, a rendszer felborulhat.


(forrás: Figyelő Top 200)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám