Élelmiszer-feldolgozás

Az Európai Unió és Egyesült Királyság között létrejött megállapodás értelmében 2021. január 1-től a preferenciális származású árukra egységesen biztosított egyfajta vámmentesség, amennyiben megfelelnek a vonatkozó származási szabályoknak.


A származási szabályok az EU kereskedelmi megállapodásainak lényeges részét képezik. Ezek határozzák meg, hogy a terméket melyik országban szerezték be vagy állították elő és segítenek annak biztosításában, hogy a vámhatóságok helyesen alkalmazzanak alacsonyabb vámokat annak érdekében, hogy a vállalkozások élvezhessék azok előnyeit.

Az Európai Unió és Egyesült Királyság között létrejött megállapodás értelmében 2021. január 1-től a preferenciális származású árukra egységesen biztosított egyfajta vámmentesség, amennyiben megfelelnek a vonatkozó származási szabályoknak. Ennek feltétele, hogy az áruk preferenciális származása igazolt legyen, valamint erre hivatkozva kérelmezzék a kedvezményes elbánást a vám-árunyilatkozaton (A kedvezményes elbánás utólagosan is kérelmezhető, a behozatal időpontjától számított 3 éven belül vám visszafizetésére vagy elengedésére irányuló kérelem benyújtásával).


Származási szabályok

A származási rendszer és a szabályok megfelelnek a korábbi szabadkereskedelmi megállapodásoknak. A vámmentes státusz megadásának előfeltétele, hogy az árukat vagy teljes egészében az EU vagy az Egyesült Királyság gazdasági térségében szerezzék be, vagy gyártsák, vagy hogy megfeleljenek a termékspecifikus származási szabályoknak. A termékspecifikus származási szabályok megtalálhatók a megállapodás ORIG-2. mellékletében.


Megfelel-e terméke az alapvető termékspecifikus szabályoknak?

Az Access2Markets online felület értékes támogatást kínál különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) és azok számára, akik csak most kezdtek el kereskedni nemzetközi szinten. A portálon néhány kattintással megkereshetők az importált és exportált árukra vonatkozó szükséges információk, így például a származási szabályok. Az Access2Markets portál új funkciója a ROSA (a származási szabályok önértékelésének eszköze), amely egy interaktív eszköz a termék származásának felmérésére. A ROSA segít a vállalatoknak megállapítani, hogy egy termék megfelel-e azoknak a származási szabályoknak, amelyek a kereskedelmi megállapodás alapján a vámcsökkentéshez szükségesek. A ROSA elérhető az Egyesült Királysággal kötött megállapodás alapján forgalmazott termékekre.

Lépjen a My Trade Assistant oldalra, és adja meg a termék kódját, a származási országot és a célországot, hogy részletes segítséget kapjon az alkalmazandó konkrét szabályokról.


A származás igazolása

Az áruk preferenciális származását az uniós exportőrök származásmegjelölő nyilatkozattal igazolhatják. A nyilatkozat mintáját a megállapodás ORIG-4. melléklete tartalmazza. Ha a szállítmány értéke nem haladja meg a 6 000 EUR értéket, akkor a származásmegjelölő nyilatkozatot bármely exportőr kiállíthatja. Amennyiben az áru értéke meghaladja a határértéket, akkor az uniós exportőrnek regisztráltexport-azonosító számmal kell rendelkeznie, melyet fel kell tüntetni a nyilatkozaton.

Van egy 1 éves türelmi időszak (2021. december 31-ig), amely alatt az uniós exportőrök maguk is bejelenthetik a termékek származását olyan esetekben is, amikor a beszállítói nyilatkozatokat még nem gyűjtik össze. A beszállítói nyilatkozatokat legkésőbb 2022. január 1-jén kell összegyűjteni. További információ itt.

Az Európai Bizottság oldalán több tájékoztatás is elérhető a megállapodás részleteiről. A megállapodással kapcsolatban felmerülő általános kérdés-válasz gyűjtemény angol nyelven elérhető itt, míg az adó- és vámügyi kérdések – szintén angol nyelven – itt olvashatók.


(NAK/Polczer Katalin)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám