Élelmiszer-feldolgozás

Bár a méhészet egy kis ágazat, a mezőgazdaság és a biodiverzitás szempontjából a méhek elengedhetetlenek, hiszen a beporzásban betöltött szerepük nélkülözhetetlen és a segítségükkel előállított termékekkel hozzájárulnak a vidék fejlődéséhez.


Az Európai Bizottság legfrissebb mézpiaci jelentésében olvasható, hogy Európában jelenleg mintegy 650 000 méhész dolgozik, akik összesen 17,5 millió méhcsaládot tartanak. Minden EU tagországban méhészkednek, azonban a termelési feltételek, a hozamok és a méhészeti gyakorlatok országonként, sőt akár országon belül is eltérőek lehetnek. A legnagyobb méztermeléssel rendelkező uniós tagországok (Románia, Spanyolország, Magyarország, Németország, Olaszország, Görögország, Franciaország és Lengyelország) elsősorban az Európai Unió déli részén találhatók, ahol az éghajlati viszonyok kedvezőbbek a méhészet számára.

A világ második legjelentősebb méztermelőjeként - Kína után - az Európai Unió számos méhészeti terméket állít elő (kb. 230.000 tonna/év). A megtermelt méz mellett pollent, propoliszt, méhpempőt és méhviaszt is találhatunk a méhészeti termékek piacán.

Magyarország előkelő helyen áll az EU rangsorában a méhcsaládok számát tekintve. 2017-hez (1,239 millió) képest némi csökkenés (0,2 %) mutatkozott 2018-ban (1,237 millió), de így is Magyarország adja az EU méhállományának 7 százalékát. A méhészek számát (21 565) tekintve ugyanakkor növekedés figyelhető meg és várhatóan a következő időszakban (2020-2022) is folytatódik ez a tendencia. Az EU átlaghoz (21 méhcsalád/méhészet) képest Magyarországon 55 méhcsaláddal lehet számolni méhészetenként. A 2018. évi adatok alapján az is látszik, hogy Magyarországon méhcsaládonként 21 kg/év hozam realizálódott, így összesen 26 000 tonna körül alakult a magyar éves termelési mennyiség.

Annak ellenére, hogy a világ második legnagyobb méztermelője, az EU a méz tekintetében nettó importőr, mivel a hazai termelés csak a fogyasztás mintegy 60 százalékát fedi le. Az EU-ba behozott méz fő szállítója Kína (40 %), ezt követi Ukrajna (20 %) és Latin-Amerika. A tagországok közül Németország, Nagy-Britannia és Belgium számítanak a legnagyobb importőrnek, akik a harmadik országokból származó import 60 százalékát veszik fel. Az EU export világpiaci részesedése csekélynek számít, mindössze 4,6 százalékkal (kb. 20.000 tonna) járultunk hozzá 2017-ben. A főbb célországok közé Svájc, Szaúd-Arábia, az USA és Japán tartozik, ahova az export több mint fele irányul. Az EU-ban a legnagyobb export tevékenységgel bíró országok Németország és Spanyolország. Magyarország elsősorban az EU-n belül szállít, a harmadik országokba irányuló export mindössze 1 346 tonna volt 2018-ban.

Az EU méhészei viszonylag magas termelési költségekkel szembesülnek a többi ország versenytársaival összehasonlítva. 2018-ban az unióba behozott méz ára átlagosan 2,17 €/kg volt, míg az EU-n kívüli országokba exportált méz egy kilogramm költsége 5,64 €/kg.


(NAK/Polczer Katalin)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám