Erdőgazdálkodás

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szakmai közreműködésével 2019 elején országos gazdatájékoztató rendezvénysorozatot szervez a többfunkciós mezőgazdasági hasznosításról, mai kifejezéssel élve az agrárerdészeti rendszerekről.


Az „agrárerdészeti rendszer” és az „agrárerdészeti fásítás” új fogalmak, de közel sem új tevékenységekre utalnak. A XIX. század végéig a gazdálkodók – az önellátásra törekvés, valamint a birtok és a munkaerő optimális kihasználása jegyében – általában sokfunkciós mezőgazdálkodásra törekedtek. A földjeiken helyet kaptak a gabonatermelő területek, a legelők, a kaszálók, a gyümölcsösök, az erdők vagy facsoportok, valamint a lakóegységek környékén a zöldségeskertek. Praktikus megfontolások, vagy helyszűke miatt akár együttesen is, például fás legelők gyümölcsfákkal, illetve mézelő fafajokkal, vagy gabonatáblák, zöldségeskertek, szérűskertek, baromfiudvarok fasorokkal, facsoportokkal.

Az intenzív mezőgazdálkodás elterjedésével ez a sokfunkciós mezőgazdálkodás ugyan jelentősen visszaszorult, de elsősorban a kisbirtokokon és a háztáji gazdaságokban máig fennmaradt. A folyamat ma részben visszafordulni látszik. Az intenzív mezőgazdálkodás ugyanis, mint időközben kiderült, a gyenge termőhelyeken nem jövedelmező tevékenység, illetve számos környezeti, de egyben gazdasági problémát eredményezhet (tömörödött, kiélt, szennyezett, víz és szél által erodált talajok, kedvezőtlen klímaviszonyok, stb). Ilyen esetekben eredményesebb, vagy biztonságosabb mezőgazdasági hasznosítás lehet valamilyen agrárerdészeti rendszerre való átállás, illetve annak részeként fásítások létesítése a területen.

Az erdősültség, illetve fával, faállománnyal való borítottság növelése az ország trianoni határok közé szorítása óta folyamatosan kiemelt stratégiai célkitűzés. Ennek eredményeként hazánk erdősültsége 1925 óta 12%-ról 21%-ra emelkedett, amit az utolsó elfogadott erdőtelepítési program szerint néhány évtizeden belül 27 %-ig lenne indokolt emelni. Erre a potenciális termőföldterület rendelkezésre áll, de azok jellemzően magántulajdonban vannak. A földtulajdonosok és a földhasználók viszont a termőterületek hasznosítási módjáról a saját szempontjaik szerint döntenek, és összességében elmondható, hogy ma jellemzően inkább a mezőgazdasági művelés fenntartását választják. Az agrárerdészeti rendszerek, illetve az agrárerdészeti fásítások ötvözik a két területhasználati módot, így azok révén az ország fával, faállománnyal való borítottsága úgy növelhető, hogy közben a mezőgazdasági termelés is fenntartható.

A fenti célok megvalósulásához azonban arra van szükség, hogy a gazdák megismerjék a többfunkciós mezőgazdálkodás sajátosságait és előnyeit, valamint az átálláshoz rendelkezésre álló beruházási típusú vidékfejlesztési támogatási lehetőségeket. Ebből a célból a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szakmai közreműködésével országos tájékoztató rendezvénysorozatot szervez az alábbi időpontokban és helyszíneken:

- 2019. január 9., Sárvár,

- 2019. január 16., Kecskemét,

- 2019. január 17., Nyíregyháza.

A rendezvényeken való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a helyszínekre kattintva elérhető meghívón és regisztrációs felületen keresztül lehet. A rendezvényeken minden érdeklődő megtisztelő jelenlétére számítunk!


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám