Környezetgazdálkodás

2020-ban április 6-tól indult az egységeskérelem-beadása, melyben több vidékfejlesztési támogatás kifizetése is igényelhető, így többek között az agrár-környezetgazdálkodás is. Az alábbiakban ezen támogatást igénylők számára ismételjük át az egyes előírásokat, melyek figyelembe vétele fontos, hogy a támogatás teljes összege biztosított legyen.


Az első cikkünkben a területek jelöléséhez kapcsolódó előírásokat taglaltuk, a másodikban a vetésszerkezeti aktualitásokat tekintettük. Jelen cikkünkben az ültetvények esetében figyelembe veendő egyes esetekről szólunk.

A kifizetési kérelem benyújtásakor ügyeljünk arra, hogy csak akkor adjunk be agrár-környezetgazdálkodási igényünket, ha a területen az ültetvény ténylegesen megtalálható.

Fontos ez, hiszen a kötelezettségvállalás 5 éve alatt lehetősége van a gazdálkodónak arra, hogy kivágja, majd újratelepítse ültetvényét. Azonban az alábbiakra ügyelni kell, hiszen tévesztés esetén igen súlyos szankciókra lehet számítani. Amennyiben a támogatást igénylő az adott évi egységes kérelem szankciómentes benyújtásának határidejéig újratelepítésre nem került ültetvény – de már legyen az újratelepítés bejelentése a kifizetési kérelem igénylése előtt benyújtva! - területére kifizetési kérelmet nyújt be; úgy a terület az AKG támogatásból véglegesen kizárásra kerül és a már igénybe vett teljes támogatási összeget a jogosulatlanul igénybe vett támogatásra vonatkozó szabályok szerint vissza kell fizetni.

Fontos még, hogy az adott évi ültetvény kivágás és telepítés bejelentésére vonatkozó kérelem beadásának a határideje az adott évi (2020) egységes kérelem szankciómentes benyújtásának határideje (május 15.). Az egységes kérelem szankciómentes benyújtásának határidejét követően benyújtott kérelmeket az Államkincstár a következő naptári évre (2021) veszi figyelembe.  Amennyiben a gazdálkodó azt tervezi, hogy pl. az alma helyett barackot telepít, azt csak úgy teheti meg – tehát eltérő ültetvénycsoportot tervez, más kifizetési összeggel –, ha az érintett kötelezettségvállalással érintett terület (KET) egészét kivágja, s az egészét az új ültetvénycsoporttal telepíti el. Természetesen ezt követően az alacsonyabb támogatási összegre lesz jogosult a gazdálkodó adott területre.

Amennyiben a kivágást követően az újratelepítéssel ugyanazon ültetvénycsoporton belül marad (alma-körte), úgy részleges kivágás és újratelepítés is lehet adott KET-en belül. Arra figyelni kell, hogy a KET-en belüli táblásításnál a minimális 0,25 ha-t érjük el, s adott tábla homogén legyen, azaz legalább 95%-ban egy növényfaj azonos vagy különböző korú egyedeiből álljon. A nem homogén ültetvény – kivéve hagyományos gyümölcsös – AKG-támogatásra nem jogosult. A kivágás és az újratelepítés tényét a kivágás illetve újratelepítést követő 15 naptári napon belül elektronikus úton be kell jelenteni a Kincstárnak. Ennek hiányában az érintett KET a támogatásból az 5 év vonatkozásában kizárásra kerül.

A kivágott ültetvényt a kivágás befejezését – nem a bejelentést! – követő 12 hónapon belül teljes egészében újra kell telepíteni. Amennyiben ez nem történik meg úgy az adott KET kizárásra kerül az AKG támogatásból.

Az ültetvény esetében újra nem telepítés esetén adott KET-re visszavonási kérelmet kell benyújtani a Kincstár felé elektronikus formában. Kedvező változás azonban az, hogy amennyiben a gazdálkodó nem tudja 12 hónapon belül az egész kivágott területet újratelepíteni, úgy nem kell az egész KET-et visszavonnia, mint korábban, hanem élhet a KET egy részének visszavonási lehetőségével. Ez esetben a visszamaradó, azaz az eltelepített ültetvény területét le kell mérni, s ezen poligonnal elektronikus úton részleges visszavonási kérelmet kell benyújtani a Kincstár felé. Csak az eltelepített egységre kérjen kifizetést fenti határidők figyelembe vételével. A 12 hónapon belül el nem telepített egység kizárásra kerül, s az arra eddig felvett támogatási összeget vissza kell fizetni.

Még egy lényeges momentum, hogy az AKG-ben a fa- és tőkehiány nem haladhatja meg a 15 %-ot, amennyiben ez magasabb érték, úgy a KET/tábla adott évi támogatására nem jogosult. Az AKG ültetvény is a megfelelő feltételekkel bevihető a termeléshez kötött támogatásba is.


NAK/Sztahura E.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám