Környezetgazdálkodás

Előző cikkeinkben jeleztük, hogy az ammóniakibocsátás csökkentés miértjének kérdéskörét ismertetjük cikksorozatunkban.

Az ammóniakibocsátás csökkentése több szempontból fontos, melyek közül az egyik fontos tényező, hogy nagy mennyiségű légköri előfordulása esetén elősegíti a mikroméretű részecskék keletkezését más vegyületekből, melyek a légzőrendszerbe jutva egészségkárosító hatást fejtenek ki. E miatt az EU levegőtisztaság-védelmi irányelve kibocsátáscsökkentést írt elő, mely Magyarország esetén 32 százalékos érték 2030-ra a 2005-ös bázisévhez képest.

Legalább ilyen fontos azonban, hogy a szerves és műtrágyákból a légkörbe kerülő ammónia tápanyagveszteséget jelent, mely ablakon kidobott pénzzé válik. A vegyes gazdaságok saját jól felfogott érdeke, hogy minél többet megőrizzenek a szerves trágyák tápanyagtartalmából, ezzel is csökkentve a műtrágyafüggőséget.

Jelen cikkünkben az istállón kívüli istállótrágyatárolás során lehetséges opciókat tekintjük át a veszteségeink csökkentése érdekében.

A szilárd trágyát általában trágyakazalban, oldalfalakkal ellátott tárolókban, szabad trágyafelszínnel vagy lefedve tárolják. Sajnos az almos trágya tárolása során emissziócsökkentő/veszteségcsökkentő technológiák száma csekély

Mégis milyen jó gyakorlatokkal óvhatjuk meg az almostrágya hasznos tápanyagtartalmát?

Az istállókból eltávolított szilárd trágyát betonfelületen, lehetőleg falakkal, vízelvezetővel és a szivárgó trágyalé felfogására alkalmas megfelelő méretű trágyaaknával ellátott tárolóba helyezzük el. A trágyakazalban való tárolás – nagy felület, nagyobb szélmozgás - magas kibocsátási veszteségekkel jár együtt. Veszteségeink csökkentése érdekében lehetőleg fedjük le a tárolt szilárd trágyát (zárt tető, műanyagfólia alkalmazása is megfelelő, vagy szalmás takarás). Nagyobb mennyiségű szalmát is adhatunk a tárolt szilárd trágyához. Ez a megoldás a trágya típusától és a körülményektől függő mértékben, de minden tekintetben kevésbé hatékony, mint a szilárd trágya lefedése. A trágyakazal szabad felülete a lehető legkisebb legyen – levegő mozgása fokozza az emissziót - , például magas oldalfalak alkalmazásával. Ez a lehetőség azonban kevésbé hatékony, mint a fedés.

A trágyakazlak elhelyezése közvetlenül a szántóföldek mellett a szivárgás és az elfolyás magas kockázata miatt nem jó megoldás. Amennyiben ideiglenesen mégis erre a megoldásra kerül sor, fontos, hogy a Nitrátrendeletben leírt elvárásokat vegyük figyelembe nitrátérzékeny területeken. (Legfeljebb 2 hónapos tárolás, minig másik helyen. Legfeljebb csak a táblára kijuttatható mennyiség bedeponálásával stb.) Figyelni kell arra is, hogy egyes istállótrágyák pl. pulykatrágya, melegben öngyulladásra hajlamos. Megfelelő kezelésre, hűtésre figyelni kell csökkentve ezáltal a kibocsátások mértékét.

Fontos megjegyezni, hogy az istálló/trágyatárolás fázisban alkalmazott veszteségcsökkentő eljárások akkor hatékonyak a felhasználó számára is, ha a már korábban említett megfelelő kijuttatási technológiákkal alkalmazzák. Ennek hiányában ugyanis csak áthelyeződik a kijuttatási fázisra a veszteség.

 

Forrás: AM „JÓ GYAKORLATOK A KÖRNYEZETBARÁT SERTÉSTARTÁSBAN ÉS TÁPANYAG-GAZDÁLKODÁSBAN”

NAK/Sztahura

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám