Mezőgazdasági termelés

Az egyes gyümölcsfélék termelőinek nyújtandó ideiglenes rendkívüli támogatási intézkedéseket vezetett be az államkincstár az oroszországi embargó miatt.


Oroszország kormánya 2014. augusztus 7-én betiltotta bizonyos, únióból származó termékeknek, többek között gyümölcs- és zöldségféléknek az Oroszországi Föderációba történő behozatalát. E fontos exportpiac kiesése és az abból eredő jelentős árcsökkenés miatt félő volt, hogy a tilalom súlyos piaci zavarokhoz vezet. 2016. június 29-én Oroszország meghosszabbította a tilalom időbeli hatályát 2017 végéig.

Az importtilalomra reagálva az Európai Bizottság egy sor ideiglenes rendkívüli támogatási intézkedést fogadott el. A nem állandó kultúrák termesztése könnyebben adaptálható, így e kultúrák termelői gyorsabban tudnak alkalmazkodni a piaci helyzethez. Az uniós piac helyzetének rendszeres nyomon követése és értékelése alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a nem állandó kultúrákkal (zöldségekkel és néhány gyümölccsel) rendelkező piac helyzete javult, mivel az orosz importtilalom által érintett termékek többségét átirányították, és így az árak stabilizálódtak ezeken a piacokon.

Mivel az állandó kultúrák közül bizonyos gyümölcsök merevebbek, alkalmazkodásuk hosszabb időt vesz igénybe, az egyes állandó kultúrák piacának helyzete még nem javult kellőképpen. Így az adott körülmények például a csonthéjas gyümölcsök, a citrusfélék, az alma és a körte piacán továbbra is fennáll az uniós piaci zavarok veszélye, ezért mindaddig, amíg ez a helyzet fennáll, megfelelő intézkedések elfogadására és végrehajtására van szükség.

Ezért az ideiglenes rendkívüli támogatási intézkedésekre továbbra is szükség van, és azokat indokolt további egy évvel meghosszabbítani egyes állandó kultúrák tekintetében. Ezért az egyes gyümölcsfélék termelőinek nyújtandó ideiglenes rendkívüli támogatási intézkedések megállapításáról szóló, 2017. április 20-i 2017/1165/EU bizottsági felhatalmazáson alapuló rendelet, valamint a zöldség-gyümölcs termelői csoportokról és termelői szervezetekről szóló 150/2012. (XII. 28.) VM rendelet alapján az elismert termelői szervezetek és az elismert termelői szervezetekben nem tag termelők, egyes gyümölcsfélék tekintetében a Magyar Államkincstár által engedélyezett piacról történő árukivonási, be nem takarítási és zöldszüreti intézkedéseikre vonatkozóan ideiglenes rendkívüli támogatást vehetnek igénybe.

1. A támogatásra jogosultak köre
- elismert zöldség-gyümölcs termelői szervezet
- elismert zöldség-gyümölcs termelői szervezetben nem tag termelő

2. Az intézkedések megvalósításának időszaka
2017. július 1. – 2018. június 30. [vagy a Magyarország számára megállapított termékmennyiségek elfogyásának (támogatási keret kimerülése) időpontjáig]

3. A támogatás alapjául szolgáló intézkedések
- piacról történő árukivonás (ingyenes szétosztás, állatokkal történő feletetés, térítésmentes kiosztás, biogáz-előállítás)
- be nem takarítás vagy zöld szüret (denaturálás, talajba történő bedolgozás)

Az intézkedéseket csak a Kincstár által az ügyfél részére megküldött engedély birtokában lehet megkezdeni.

4. Az ideiglenes rendelet alapján az intézkedésben részt vevő termékek
- 0808 10 KN-kód alá tartozó alma;
- 0808 30 KN-kód alá tartozó körte;
- 0809 40 05 KN-kód alá tartozó szilva;
- 0809 30 KN-kód alá tartozó őszibarack és nektarin;
- 0809 29 00 KN-kód alá tartozó cseresznye;

5. Magyarország számára előirányzott maximális termékmennyiségek
Magyarország számára az ideiglenes rendelet 2. cikk (1) bekezdésében meghatározott valamennyi termék vonatkozásában felhasználható termékmennyiség legfeljebb 2000 tonna.

Az intézkedéssel kapcsolatos további információk megtalálhatók a Kincstár honlapján, illetőleg tájékoztatás kérhető a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.

 

(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám