Vármegyei hírek

2018. május 23-án tartotta meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun megyei szervezete a megyei Szaktanácsadói Klubot Kecskeméten.


Az interaktív rendezvény célja VP-AKG és VP-ÖKO konzultáció biztosítása volt, melynek során a szaktanácsadók az egységes kérelem beadásakor felmerült, vagy egyéb a témához kapcsolódó problémáikra kaptak választ. A konzultáción dr. Kondor Attila agrár-környezetgazdálkodási jogcímfelelős (Magyar Államkincstár), Técsi Andrea kérelemkezelési szakreferens, dr. Svircevic Nikola jogi szakreferens, Rakonczainé Kurunczi Gyöngyi kérelemkezelési szakreferens (Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Agrár- és Vidékfejlesztést Támogató Főosztály) valamint Nagy Viktor, Hollósi Aranka és Berecz Soma, az agrár- és vidékfejlesztési államtitkárság illetékes munkatársai adtak tájékoztatást. A téma felkeltette a szaktanácsadók érdeklődését, az eseményen aktívan és nagy létszámban vettek részt.

A konzultáción az AKG és ÖKO kiírással kapcsolatos kérdések a fémzárolt vetőmag használatra, tápanyag gazdálkodási tervre, baktériumtrágya használatra, a bérlegeltetésre, a KET területére, földhasználatra, növényvédőszer-mentes zöldugarra, terület elválasztási előírásokra és osztatlan közös tulajdon szétmérés miatti területcsökkenésre vonatkozóan merültek fel.  A szaktanácsadók az ügyfeleik egyéni problémájával is fordulhattak az előadókhoz.

– Ellenőrzés esetén egységesen értelmezik-e azt az egyébként logikus tényt, hogy egy adott évben a tápanyagterv teljesülése vizsgálatakor csak a tárgyévi (előző év őszi, vagy tárgyév tavaszi vetésű) főnövényre kijuttatott hatóanyagokat veszik figyelembe, és az ugyanazon év őszén, de a következő évi főnövényre kijuttatott hatóanyagokat a következő évi tápanyagtervnél veszik számításba? A NÉBIH-nek teljesítendő adatszolgáltatás GN02 adatlapján eszerint elkülönítve kell feltüntetni a kijuttatott hatóanyagokat? –  merült fel az egyik kérdés.

A MÁK részéről elhangzott – NÉBIH egyeztetés alapján–, hogy minden egyes növényre külön tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni. Ha tavaszi vetésű főnövény után ugyanabban az évben őszi vetésű növény is van, akkor az adott évben a tavaszi vetésű növényre kell elkészíteni a tápanyag-gazdálkodási tervet, az őszi vetésű majd csak a következő évre fog vonatkozni. A szaktanácsadók megjegyezték, hogy sajnos más az ellenőrzésekkel kapcsolatos tapasztalat és a problémát a pályázati kiírás sem kezelte le. Kérésük, hogy a Kincstár a NÉBIH-vel egyeztetve fogadjon el egy egységes álláspontot és ez alapján történjen az ellenőrzés. Sztahura Erzsébet Erzsébet a NAK részéről tájékoztatott, hogy az elmarasztaló ellenőrzések a fenti kérdés tekintetében csak Bács-Kiskun megyében ismertek, a NÉBIH ezt kezelte is. Ha valaki kifogással élt, az helytálló is lesz.

A szaktanácsadók jelezték azt is, hogy az ügyfélnek jelenleg nincs módja, hogy tájékoztatást kaphasson a Kincstártól arról, hogy az eddig bejelentett trágyázások elfogadottak-e az AKG kötelezettség teljesítéseként, mert csak az 5. év végén ellenőrzik. A szaktanácsadók kérték, hogy a visszaellenőrizhetőség miatt legyen erre lehetőség.

A kérdésekre Hollósi Aranka referens elmondta, hogy a szaktanácsadók által felvetett problémák nagy részével találkoztak és a felhívás módosítási javaslatában előterjesztették. A módosítás egyeztetése jelenleg is zajlik. Az állategységhez kötött kötelezettség várhatóan módosításra kerül.  A kérdésre, mely szerint a VP ÖKO pályázati felhívásban a gazdálkodónak trágyatárolóval kell rendelkeznie, miközben nincs számára előírva minimum előírásként az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet (nitrát rendelet) teljesítési kötelezettsége és állattartási kötelezettsége sincsen, tájékoztatott, hogy törlésre kerül a felhívásból. A VP ÖKO pályázókat érintő bérlegeltetés miatti várakozó kifizetésre vonatkozóan Kondor Attila tájékoztatott, hogy ők is a pályázati felhívás módosítására várnak azért, hogy minél több ügyfél számára tudják teljesíteni a kifizetéseket.

A visszajelzések alapján a résztvevők az interaktív párbeszédet hasznosnak ítélték, a későbbiekben is szívesen vesznek részt hasonló rendezvényeken.


(NAK)

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám