Növényvédelem
„Integrált növényvédelem válasza a klímaváltozásra” címmel készült 6 részes videósorozat célja, hogy bemutassa a legaktuálisabb betegségeket, kártevőket a káposzta, paprika gyökérzöldség és csonthéjas kultúrákban, valamint bemutassa a növényvédelmi előrejelzés eszközeit.
Az INPACT Erasmus+ program keretében elkészült 6 modulos tananyag egy nemzetközi konzorcium által készült, melyek - görög, lengyel, román, cseh és magyar szempontból - a klímaváltozással, elsősorban a felmelegedéssel megjelenő kártevőket, betegségeket és az azokra adott ökológiai válaszokat vizsgálták meg.
A jelenleg készülő növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló rendelet (SUR) a növényvédőszer hatóanyagok csökkentése kapcsán a különböző kórokozók és kártevők elleni védekezést a biológiai megoldások irányába tereli. Ezért is fontos, hogy a termelők megtanulják, hogyan lehet előre jelezni a problémákat, milyen eszközökkel lehet megfigyelni a kórokozók, kártevők korai megjelenését, milyen betegségekre, kártevőkre kell felkészülni és milyen jó gyakorlatok váltak már be más országokban.
A videó a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) bemutatásával foglalkozik, mely kifejezetten a hideg, zord téli napok csökkenésével jelent meg Magyarországon és elszaporodása komoly gazdasági károkat okoz a termelőknek. Jelenleg kevés lehetőség áll rendelkezésünkre a kártevő gyérítésére. A videó bemutatja a fürkészdarázs, mint lehetséges predátor (Trissolcus bassalis) alkalmazását.
A videó a káposztatermesztést veszélyeztető kártevőket, azok megjelenését és a védekezés időzítési lehetőségeit mutatja be. Az EU-s szabályozás az alkalmazott növényvédő szerek korlátozását írja elő, emellett az időjárási körülmények változása, újabb mediterrán kártevők megjelenését eredményezte
A videóban bemutatott technológiával széles körben alkalmazható a paraziták kihelyezése, a kártevő szervezetek megjelenésének diagnosztizálása. A szélsőséges időjárás miatt a szabadföldi paprikatermesztés területe is visszaszorulóban van. Egészséges, jó minőségű hazánkra jellemző fehér paprika előállítás elsősorban a termesztő berendezésekben történik. Hajtatásban az egészséges termék előállítása a biológiai kártevők gyérítésével valósulnak meg.
A videó a sárgarépát károsító kártevőket és betegségeket, azok megjelenését és a tüneteket mutatja be. A sárgarépa termesztés hazai gyakorlatában óriási változások következtek be a tiltólistára kerülő hatóanyagok tekintetében. A sárgarépa nélkülözhetetlen zöldségféle, az őt károsító kártevők nagy kihívást jelentenek a termesztésre vállalkozó gazdák körében.
A videó bemutatja, hogy a szélsőséges időjárási körülmények, hőstresszek újabb betegségek és azokat terjesztő kártevők megjelenésével párosul. A hőmérséklet ingadozások miatt a jól termékenyülő virágrügyekkel teli ültetvények teljes virágzás időszakában történő károsodása nem múlik el szöveti elhalások nélkül. A klímaváltozás kockázatossá teszi a csonthéjas gyümölcsök termesztését, így a termesztőknek ezen kihívásokkal kell szembenézniük. Azonban a napsütéses órák száma és a kedvező mikroklíma biztosítja a termés ízének és zamatának harmóniáit, azért tudnunk kell, hogy hazánk elhelyezkedése szempontjából kiváló a gyümölcstermesztésre.
A videó a legfontosabb előrejelzési (kártevő megfigyelési) eszközöket mutatja be. Az integrált növényvédelem az EU-s szabályozást követően kötelező technológiává vált, melynek nélkülözhetetlen eleme az előrejelzés (megfigyelés). A kártevők korai megjelenését, fejlődési stádiumát az eszközök segítségével lehet meghatározni, mely a korai gyérítés, a gradáció (tömeges túlszaporodás) megelőzésére és a kártevők kártételi szint alá csökkentésére alkalmas. A megfigyelt adatok alapján a gazdálkodó részére a védekezések időzítésére is útmutatást ad.