Az elkövetkezendő 5 évben Magyarország megközelítőleg 2.400 milliárd forintnyi támogatást oszthat ki a magyar gazdálkodóknak az I. pilléres keretből, és mintegy 2.900 milliárd forintot fordíthat a II. pilléren keresztül a hazai agrár- és élelmiszergazdaság és a magyar vidék fejlesztésére.
A Feltételesség előírásai közül a HMKÁ7 esetében az az alaptézis, hogy a HMKÁ7-et kétféleképpen lehet teljesíteni: vetésváltással VAGY terménydiverzifikációval. Az önmaga után nem vethető növényekre vonatkozó szabály egyértelműen a vetésváltási…
A KAP Stratégiai terv alapján megjelenő beruházási támogatások esetében a pályázók akkor adhatják be a kérelmüket, ha benyújtást megelőzően rendelkeznek a felhívásban rögzített minimális üzemméretszinttel. Ehhez kapcsolódóan már elérhető az…
Megjelent a Kincstár Közleménye a tanulók tejjel és tejtermékekkel történő ellátásának támogatásával kapcsolatban. Az óvoda- és iskolatej program szabályozásáról szóló 19/2021. (V. 5.) AM rendelet alapján a program keretében vissza nem térítendő támogatást vehet igénybe a szállító, óvodai nevelésben részt vevő gyermekek, továbbá általános iskolai nevelésben-oktatásban részt vevő tanulók tejjel és tejtermékekkel…
Az Európai Bizottság 2025 április 22-én három új végrehajtási rendeletet fogadott el, amelyek célja a takarmány-adalékanyagok uniós szintű szabályozásának frissítése és harmonizálása. Ezek a rendeletek az L-tirozin engedélyének megújítását, a szepiolit újraértékelését, valamint a Loigolactobacillus coryniformis DSM 34345 engedélyezését tartalmazzák valamennyi állatfaj számára.
A társadalmasítás lezárása után a Magyar Közlöny 47. számában megjelent a 11/2025. (IV. 22.) AM rendelet a Magyar Élelmiszerkönyv kötelező előírásairól szóló 152/2009. (XI. 12.) FVM rendelet módosításáról.
Úgy látszik, hogy hozzá kell szoknunk a szélsőséges, kiszámíthatatlan időjáráshoz. Nyugaton és az ország középső részén többször esett, a csapadékot kedvelő kórokozók terjedése felerősödött.
Adataink az ország különböző pontjairól származnak, melyek tájékoztató jellegűek. A védekezést mindig az adott terület fogási adataira alapozzuk.
Az Európai Unióban 2025 tizenkilencedik hétében a nehéz bárány ár esetében csökkenés volt tapasztalható, míg a könnyű bárányár esetében az ár nem változott.
A globális fenntarthatósági törekvések egyik sarokköve a körforgásos gazdaságra való áttérés, amely a nyersanyagok hatékonyabb, regeneratív módon történő hasznosítását célozza. A Circularity Gap Report 2025 (CGR2025) e törekvés kritikus helyzetét…
Magyarországon a nyerstejből készült sajtok nem számítanak elterjedtnek, az élelmiszerbiztonsági szabályozások és fogyasztói szokások miatt. Ezzel szemben számos világhírű sajt készül nyerstej felhasználásával, különösen Franciaországban és Svájcban. Ilyen például…
Fedezze fel az érlelt sonkák készítésének hagyományait és innovációit a NAK és a katalán IRTA Monells intézetének közös szervezésében.
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága megkezdte „Az erdei ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenállóképességének, - alkalmazkodásának vagy környezeti értékének növelése” című (KAP-RD41-3-25 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetését.
Az elmúlt évek szélsőséges időjárási eseményei – a klímaváltozás közvetlen következményeként – komoly károkat okoznak Magyarország erdeiben. Mindez rontja az erdők egészségi állapotát és fejlődését, veszélyezteti az erdőgazdálkodás fenntarthatóságát mind…
Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 41/2025. számú közleménye az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című (KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú) pályázati felhívás módosításáról
Tart a 2025. évi egységes kérelem (EK) benyújtási időszaka, melyben már igényelni kell az ST AKG első évi kifizetési kérelmeket is függetlenül attól, hogy kézben van-e a Támogatói okirat. A…
Mint ahogy több hírportálon is olvasható, példaértékű gazdálkodói és szakmai összefogás eredményeként valósult meg vízvisszatartási projekt Kiskunmajsa környékén, amely új irányt mutathat az Alföld aszály sújtotta területein gazdálkodók számára is.
A regeneratív legeltetés alapjairól készítettünk kiadványt a GRASSLAND LIFE projekt keretében Miként lehet úgy legeltetni, hogy közben talajaink javuljanak, élőhelyeink gazdagodjanak és az állatállomány is jobban érezze magát? Többek között…
A Rövid Ellátási Láncok fejlesztése (KAP-RD49-1-25) felhívásra május 14-étől nyújtható be támogatási kérelem. A sikeres pályázatok benyújtása kapcsán felmerült kérdésekre a válaszokat az alábbiakban olvashatják.
A módosítások két téma érintenek, egyrészről a sertéshúsból előállítható hústermékek mennyiségének emelését, valamint a kistermelő II. kategóriában előírt képzési kötelezettség megszerzésére előírt határidőt.
A 2025. március 18. napján megjelent „Rövid Ellátási Láncok fejlesztése” című (KAP-RD49-1-25 kódszámú) pályázati felhívás az alábbiakban módosult.
Röviden összefoglaljuk a "KAP-RD05-RD01b-1-25 Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása" című pályázat társadalmasításra közzétett felhívását.
Az új szabályok alapján az idei volt a második év, amikor a fiatalok területalapú kiegészítő többlettámogatást vehettek igénybe. Jelen cikkben az ezzel kapcsolatos főbb tapasztalatokat tekintjük át.
2024. április 9-én megjelent a Magyar Közlönyben a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv fiatal mezőgazdasági termelői támogatásáról szóló 21/2024. (IV.9.) AM rendelet. Jelen közlemény bemutatja, hogy a Magyar Államkincstár mi alapján…
Az elvárások nem ismeretlenek azok számára, akik részt vettek a korábbi támogatási programokban is, a JFGK 4 helyett viszont új sorszámon tartják nyilván az élelmiszerbiztonsághoz kapcsolódó minimumkövetelményeket.
A KAP kapcsán a Feltételesség előírásai alól az idei évben, azaz 2023-ban mentességet kaptak a gazdálkodók a HMKÁ 7. Vetésváltás a szántóterületeken és a HMKÁ 8. Biológiai sokféleség megőrzése előírások…
A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 48/2025. számú közleménye tartalmazza az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosítását. A módosítás gyakorlatilag az ültetvényekkel kapcsolatos jogosultsági feltételeket és kapcsolódó adatszolgáltatási eljárásokat…
Tart a 2025. évi egységes kérelem (EK) benyújtási időszaka, melyben már igényelni kell az ST AKG első évi kifizetési kérelmeket is függetlenül attól, hogy kézben van-e a Támogatói okirat. A…
Az igényelt támogatások esetében a kedvezményezetteknek lehetősége van vis maior bejelentést tenni, amennyiben vis maior helyzet miatt valamilyen támogatási feltételt nem tudott betartani, vagy nem tudja már a betartását vállalni.…
A csapadékos időjárás beköszöntével az Agrárminisztérium ismételten felhívja a gazdálkodók figyelmét a vízvisszatartással kapcsolatos gazdálkodói gyakorlatokra és az annak kapcsán igénybe vehető támogatási lehetőségekre. Fontos, hogy ma már a mezőgazdasági…
Díjmentes online képzést szervez az UNI-NKE Víztudományi Kara az öntözéses gazdálkodást tervező termelőknek.
A vízhasználat a vízigény bejelentése, valamint a vízjogi üzemeltetési engedély vagy fennmaradási engedély, vagy rendkívüli öntözési célú vízhasználat esetén az illetékes vízügyi hatósághoz történt bejelentés alapján a vízhasználó és vízszolgáltató…
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365
Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.