Az elkövetkezendő 5 évben Magyarország megközelítőleg 2.400 milliárd forintnyi támogatást oszthat ki a magyar gazdálkodóknak az I. pilléres keretből, és mintegy 2.900 milliárd forintot fordíthat a II. pilléren keresztül a hazai agrár- és élelmiszergazdaság és a magyar vidék fejlesztésére.
A nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak, valamint a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart* az előző naptári évre vonatkozóan (január 1.-december 31.) adatszolgáltatást tennie…
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara –az Agrárminisztérium Erdőkért és Földügyekért Felelős Államtitkárságával együttműködésben – kerekasztal-beszélgetésre invitálta az erdészeti ágazat meghatározó szervezeteinek képviselőit. A beszélgetésen, melynek helyszínét, szervezését a kamara biztosította, a…
A 2023. március 30. napján életbe lépett az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló Kormány 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelet, ami alapján a tanya fogalma a következőképpen alakul:
Április elsejétől már lesznek új kötelezettségek Megjelent a 80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet a kiterjesztett gyártói felelősségről, mely napokon belül hatályossá is válik. Korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, hogy a kormányrendelet készül, de lássuk, mire számíthatnak a szabály hatálya alá eső vállalkozások! A körforgásos termék gyártója a kiterjesztett gyártói felelősségi…
Ahogy arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, az Alkotmánybíróság tisztázta a volt haszonbérlő előhaszonbérleti jogosultság alkalmazhatóságát: az alkotmánybíróság (a továbbiakban: AB) a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (Földforgalmi tv.) 47. § (1) bekezdése "közvetlenül" szövegrésze alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány vonatkozásában megállapította (a teljes határozat itt…
Az Európai Unió HORIZON2020 programja keretében támogatott, a juhágazat jövedelmezőségének növelését a takarmányozáson, az állomány-menedzsmenten, valamint az állomány-egészségügyön keresztül megcélzó EuroSheep projekt utolsó szakaszába lépett. A végfelhasználók igényeknek megfelelő gyakorlati…
A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány…
A huelvai Szamóca és Bogyós Gyümölcsök Termelőinek és Exportőreinek Szövetsége (Freshuelva) számításai szerint a szamócaszezon felénél a termelés 30%-kal alacsonyabb, mint az előző szezon azonos időszakában, ezt a számot "nehéz…
Fontos célkitűzés, hogy az élelmiszerlánc minden szereplőjének érdekei érvényesülhessenek, legyen az mezőgazdasági termelő, élelmiszer feldolgozó, nagy- és kiskereskedő, vagy a végső fogyasztó - jelentette ki dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium…
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara „Az egységes hulladékgazdálkodás koncessziós rendszeréről és az intézményi hulladékok új szabályozásáról” címmel online konferenciát szervez annak érdekében, hogy a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerével (EPR) és a…
Több, az európai zöldség-gyümölcs termékpálya szereplőit tömörítő uniós szintű szervezet szólalt fel a jelenleg elfogadás alatt álló rendelettervezet ellen, amely fő célja az EU-ban keletkezett csomagolási hulladékmennyiség drasztikus csökkentése, illetve…
Az Agrárgazdasági Kamara, az IG+JM Kft, és az OEE Erdészeti Gépesítési Szakosztálya szakmai rendezvényt szervez, melyen erdészeti gépek gyakorlatorientált bemutatására kerül sor. A gépbemutató célja az IGJ erdészeti gépprogram elméleti…
Quo vadis hazai erdészeti gépgyártás? Az Agrárkamara és az Országos Erdészeti Egyesület Gépesítési Szakosztálya a hazai erdészeti gépfejlesztésről és gépgyártásról szóló szakmai beszélgetésre invitálta a témában érintett ágazati szervezeteket. Az…
A Magyar Államkincstár tájékoztatása szerint módosult a VP4-12.2.1-16 kódszámú, „Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések” című pályázati felhívás dokumentációja. A módosítás célja a 2023. évi támogatások igénylésének lehetővé tétele, valamint…
2023-tól megváltozik a területalapú támogatások rendszere és megjelenik egy új támogatási forma az Agro Ökológiai Program (AÖP), amelynek célja a környezeti és természeti értékek megőrzése. A talaj, a felszíni és…
Az éghajlatváltozás miatt a gazdasági szereplőknek jelentős kihívásokkal kell szembenéznie, és a klímakatasztrófa elkerülése érdekében át kell állnia egy fenntartható gazdasági rendszerre.
Az Agro-ökológiai Program (AÖP) a 2023-tól induló Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv által meghatározott I. pilléres támogatási keretrendszer talán legfontosabb új támogatási eleme, amely évente 202 millió eurónyi forrás felhasználásával…
A szakmai anyag 2030-ig fogalmazza meg az aktív turizmus fejlesztési irányait, amelyben a helyi termékek és helyi szolgáltatások igénybevétele is szerepet kap. Az aktív turizmus iránti igény robbanásszerűen nőtt meg…
A fenntartható közétkeztetés jegyében hirdeti meg a közétkeztetésben dolgozók részére a KÖZSZÖV - KÖSZ, a Nébih és a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség közös szervezésben, a Magyar Természetvédők Szövetségének (MTVSZ) támogatásával…
2023. február 25-én Mezőcsáton került megrendezésre a “Gazdáktól az asztalig” - dél-borsodi jógyakorlatok a vidékfejlesztésben című konferencia, amelyen a helyben tevékenykedő mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozók, termelők vettek részt.
Magyarország elkötelezett a sikeres agrárgeneráció-váltás elősegítése mellett. A Közös Agrárpolitika hazai Stratégiai Tervében vázolt beavatkozások közül több is támogatja közvetlenül a mezőgazdasági pálya vonzóvá tételét a fiatal mezőgazdasági termelők és…
A fiatal gazdák területalapú támogatásának változásairól adott ki tájékoztatót az Agrárminisztérium.
Nemcsak a mezőgazdaság számára, hanem az egész magyar társadalom és vidék számára kulcskérdés, ki fogja megtermelni az élelmiszert a jövőben – hívta fel a figyelmet Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért…
A Nemzeti Agrárkamara és az Agrárminisztérium elkészítette „A Feltételesség szabályrendszere a 2023-2027-es támogatási időszakban” című kiadványát, amely segít eligazodni az Európai Bizottság által elfogadott, hazánk uniós Közös Agrárpolitikával kapcsolatos Stratégiai…
A napokban megjelent, a veszélyhelyzet ideje alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges eltérő szabályok alkalmazásáról szóló 287/2022. (VIII. 4.) kormányrendelettel összefüggésben a Magyar Államkincstár felhívja a figyelmet arra, hogy a kölcsönös…
Az egységes kérelemben ez évben is igényelhették a gazdálkodók a Natura 2000 gyepterületre járó kifizetéseket. A hektáronkénti 115 euró (2022-ben az átváltási árfolyam 369,19 Ft) támogatás fejében azonban egyes előírások…
Megindultak a 2022. évi agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és ökológiai gazdálkodási (ÖKO) támogatások kifizetései, így a tavaszi munkák idején a tervek szerint mintegy 130 milliárd forint értékben jutnak forráshoz a programokban résztvevő…
A vidékfejlesztés szakpolitikai jelentősége az ezredforduló óta az európai Unióban és Magyarországon egyaránt növekszik. Ezt támasztja alá, hogy 2021 júniusában az európai bizottság 2040-ig szóló, erősebb, összekapcsolt, ellenálló és virágzó…
Az elkövetkezendő 5 évben Magyarország megközelítőleg 2.400 milliárd forintnyi támogatást oszthat ki a magyar gazdálkodóknak az I. pilléres keretből, és mintegy 2.900 milliárd forintot fordíthat a II. pilléren keresztül a…
A víz maga az élet. Földünk kétharmadát víz borítja, és az emberi testben is ilyen arányban van jelen. Az emberi kultúrák mindig is a folyók és a tengerek mentén alakultak…
Megkezdődött az öntözési idény, még, ha a talajok nedvességi állapota jelenleg nem is teszi indokolttá.
Mit jelent a mezőgazdasági célú vízhasználat? A felszíni vízből a mezőgazdasági vagy erdőgazdasági művelés alatt álló területek öntözését vagy halastavak vízellátását biztosító, vízjogi üzemeltetési engedély alapján történő vízhasználat, vagy bejelentés…
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365