Környezetgazdálkodás

Nagy István agrárminiszter múlt héten jelentette be azokat a szervezeti változásokat, amelyek innentől kezdve várhatóan még közelebb hozzák a természetvédelmet az emberekhez, így a gazdálkodókhoz is.

 

A tíz nemzeti park igazgatóságon belül 41 tájegység jön létre, melynek fő célja, hogy egyes területeken végzett feladatok helyi szintű végrehajtását erősítése. Ezek a feladatok magukban foglalják a természetvédelmi vagyonkezelést, a védett és Natura 2000-es jelölő fajok és élőhelyek monitoringját, a területi őrzést, illetve a természetvédelmi ismeretátadást is. Hogy miért is van jelentősége ezeknek a szervezeti változásoknak? A tíz nemzeti park igazgatóság – mindamellett, hogy működési területük az ország egészét lefedi – 300 ezer hektár országos jelentőségű védett természeti terület vagyonkezelője, melynek csaknem a felét maguk gondozzák, a többi 150 ezer hektárt hozzávetőlegesen 2 ezer gazdálkodóval együttműködve tartják megfelelő természetességi állapotban.

Úgyszintén az elmúlt években a nemzeti parkok ökoturisztikai létesítményeinek száma 276-ról 349-re emelkedett, a területükön élő őshonos állatállomány egyedszáma pedig 2018-ban meghaladta a 14 ezret. Az igazgatóságok természetvédelmi célú vadgazdálkodást is végeznek a vadászati jogosultságuk alatt álló majdnem 200 ezer hektárnyi területen. Egy ekkora kiterjedésű és ilyen sokrétű feladatokat tartalmazó munka, mindamellett hogy megkívánja a hangsúlyosabb területei jelenlétet és a strukturált igazgatást, ebben az új rendszerben az egységet is megteremti a nemzeti park igazgatóságok között, mivel a szervezeti felépítésük egységesül, a különböző szervezeti egységeik hasonló elnevezéssel hasonló feladatokat fognak ellátni – ezáltal pedig az átláthatóságuk is növekszik. Miniszter úr úgyszintén megemlítette, hogy a természetvédelmi őrök munkájában a hatósági jellegű szereppel szemben előtérbe kerül a szolgáltatói-tanácsadói tevékenység – ezáltal is elősegítve az embereknek a jogszabálykövetést. Bízik abban, hogy az új rendszer az igazgatóságokat is támogatja abban, hogy szolgáltató, tanácsadó és támogató intézményként központi szerepet tölthessenek be egy-egy térség fejlesztésében.

Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy az átalakítás nem hozott változást a nemzeti park igazgatóságok feladatkörében (nem kerültek el tőlük feladatok, illetve nem is kerültek hozzájuk plusz feladatok). Amit ebből a gazdálkodók várhatóan érzékelni fognak, hogy területi szinten hatékonyabbá válik az ügyintézés és erősödik az őrszolgálat tanácsadó jellege, amely reményeink szerint közelebb hozza egymáshoz a gazdálkodókat és a természetvédelmet.


NAK/ Gyenes Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám