TAGDÍJMEGÁLLAPÍTÁS – KÖNYVELŐKNEK, ADÓSZAKÉRTŐKNEK, ADÓTANÁCSADÓKNAK ÉS KÖNYVVIZSGÁLÓKNAK

A 2020. évtől kezdődően a NAK egyszerűsítette a korábbi tagdíjbevallási és tagdíjfizetési folyamatokat azáltal, hogy tagjai helyett elvégzi a tagdíj megállapítását. A tagság részéről felmerült kérések és a tapasztalatok alapján 2021 őszén újabb kedvezmények is bevezetésre kerültek, amelyek a 2022. évi tagdíj megállapítása során is igénybe vehetőek.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Országos Elnökségének döntése értelmében a 2022. évi tagdíj-megállapítás két ütemben zajlik. Az árbevétel alapú tagdíjat fizető tagok közül az év első felében (2022. június 1. és június 30. között) a gazdálkodó szervezetek tagdíj-megállapítására kerül sor, az év második felében (várhatóan ősszel) pedig az őstermelők és egyéni vállalkozók tagdíj-megállapítása zajlik. A júniusi tagdíj-megállapítás a NAK azon gazdálkodó szervezet tagjait érinti, akiknek a 2020., 2021. és 2022. évben is legalább 16 nap tagsági jogviszonyuk volt/van, a 2022. év vonatkozásában pedig legkésőbb május 15-én teljesült esetükben a legalább 16 napos tagsági jogviszonyra vonatkozó feltétel.

Esetükben a 2022. évi tagdíj megállapításának alapjául a 2020. évi bevétel, árbevétel adatok szolgáltak. A NAK által megállapított 2022. évi tagdíjat, illetve a számításhoz felhasznált adatokat a kamarai tagok, illetve az általuk az e-Irodán keresztül meghatalmazott könyvelők, adószakértők, adótanácsadók vagy könyvvizsgálók 2022. június 1-től tekinthetik meg a www.nak.hu oldal e-Iroda felületére belépve (az adószakértők és adótanácsadók a könyvelőkkel azonos jogokat élveznek). Amennyiben a megadott adatokkal és az azok alapján kiszámított tagdíjjal egyetértenek, úgy elfogadhatják azt. Ha módosítani szeretnének az adatokon, vagy kedvezményt kívánnak igénybe venni, úgy azt – a szükséges igazolások feltöltésével – 2022. június 30-ig tehetik meg. Azon tagok esetében, akik nem hagyják jóvá a NAK által megállapított tagdíjat, de a korrekció lehetőségével sem élnek, a határidő leteltét követően a tagdíj-megállapítás automatikusan elfogadottá válik. A 2022. évi tagdíj megfizetésének határideje 2022. július 15. A tagdíj kiegyenlítéséhez tagjaink számára lehetőséget biztosítunk az e-Irodán keresztül indítható online díjfizetésre: a bankkártyás fizetés mellett azonnali, online átutalásra is van mód.

Az idei évben újdonság, hogy a NAK már a tagdíj-megállapítási időszak elején kiállítja a 2022. évi tagdíjról szóló tagdíj-megállapító bizonylatot. Azon tagjaink, akik nem módosítanak a NAK által megállapított tagdíjon, vagy a módosításuk eredményeként nem kerülnek másik tagdíjsávba, ezen bizonylatot be tudják illeszteni a könyvelésükbe, a bizonylat sorszámára pedig hivatkozhatnak a tagdíj megfizetése során. Azok számára, akiket a NAK az elvégzett tagdíj-korrekció vagy felülvizsgálat alapján más tagdíjsávba sorol, természetesen új bizonylat kerül kiállításra. A bizonylat a tagi e-Iroda fiók Korábbi tevékenységek menüpontjából, azon belül a Folyószámlával kapcsolatos iratok almenüből érhető el.

A 2021. őszi Alapszabály módosítás alapján már – a jövedéki adóhoz hasonlóan – a bevallott és megfizetett népegészségügyi termékadó (NETA) összegével is csökkenthető a tagdíjfizetés alapja. Mivel az Alapszabály módosításakor a gazdálkodó szervezetek számára már lezárult a 2021. évi tagdíj-megállapítási időszak, ők felülvizsgálati eljárásban vehetik igénybe a kedvezményt 2022. június 30-ig. A 2022. évi tagdíj kapcsán a megszokott korrekciós felületen jelezhető a levonás iránti igény.

Azon tagjaink, akik esetében az agrárgazdasági árbevétel teljes árbevételen belüli aránya nem haladta meg az 50 százalékot, eddig is kérhették, hogy a tagdíjukat kizárólag az agrárgazdasági árbevételük alapján állapítsuk meg. A 33 és 50 százalék közötti arány esetén eddig főigazgatói jóváhagyásra volt szükség, 2021. őszétől ez azonban nem szükséges. Amennyiben valamely tag esetében az agrárgazdasági bevétel aránya az 50 százalékot nem haladja meg, és ezt megfelelően igazolja, automatikusan megkapja a kedvezményt.

Változtak a tagdíjkedvezmény-igazolások szabályai, összeghatárai is. Azokat a kedvezmény igénybevételére jogosító tételeket, amelyek a tag könyveléséből, kimutatásaiból egyértelműen meghatározhatók (ilyen például a jövedéki adó levonás), 300 millió forintot meg nem haladó árbevétel esetén igazolhatja könyvelő, adószakértő vagy adótanácsadó. Ez az értékhatár eddig 50 millió forint volt. Továbbá, ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által a NAK részére szolgáltatott árbevétel adat és a tényleges árbevétel között eltérés van, akkor – ha a NAV által közölt bevétel nem haladja meg az 50 millió forintot – azt könyvelő, adószakértő vagy adótanácsadó is igazolhatja, csak e felett van szükség könyvvizsgáló bevonására, vagy hatósági (NAV) igazolás beszerzésére.

Az igazolások kiállításához szükséges, aktuális nyomtatványok elérhetőek az Igazolás minták menüpontban.

A kisvállalati adózási formát (KIVA) alkalmazó tagokról a NAK csak bevétel adatot kap, nem pedig a tagdíj-megállapítás alapjául szolgáló nettó árbevétel adatot, így csak ez alapján tudja meghatározni a tagdíjfizetés alapját. Amennyiben a kettő között különbség van (mert például a tag tárgyi eszközt is értékesített), úgy az érintett az Igazságügyi Minisztérium Elektronikus Beszámoló Rendszer portálján közzétett eredménykimutatás benyújtásával igazolhatja nettó árbevételét.

A 2021. évi tagdíj felülvizsgálatát – az eltérő tagdíj-megállapítási időszakok miatt – a gazdálkodó szervezetek 2022. június 30-ig, az őstermelők és egyéni vállalkozók 2022. november 15-ig kérhetik. A 2022. évi tagdíj felülvizsgálatát a gazdálkodó szervezetek 2023. június 30-ig igényelhetik. A felülvizsgálati időszakban módosított tagdíjakat az újonnan megállapított tagdíj 20 százalékának megfelelő felülvizsgálati pótlék is terheli.

Ügyfélszolgálatunk készséggel áll tagjaink, illetve a velük együttműködő könyvelő, adószakértő, adótanácsadó vagy könyvvizsgáló szakemberek rendelkezésére a következő elérhetőségeken: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.;  belföldről ingyenesen hívható zöld szám: +36 80 900 365.

(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám