Megjelent a "WiseFarmer: Gazdálkodók generációinak összekapcsolása a digitális korban" multiaktoros/töbszereplős projekt kézikönyve, valamint egy 3 perces kisfilm, amely magyar feliratozással is elérhető.
A videó elérhető itt ITT, amely alapján gyorsan képet kaphatunk a projekt tevékenységeiről, eredményeiről, és a további információs forrásokról.
A projekt célja egy olyan tanulási módszer kialakítása volt, amely során a célcsoportot képező egyéni és családi gazdálkodók egyaránt fejleszthették a digitális eszközök használatára vonatkozó kompetenciáikat, termelési készségeiket és vállalkozói képességeiket.
A programban a digitális jártassággal rendelkező mezőgazdasági csoportok (jellemzően a fiatalabb generáció), és a termelési tapasztalatokkal bíró, a helyi sajátosságokat jobban ismerő (többnyire az idősebb korcsoportba tartozó) gazdák közösen vettek részt. Ez a két célcsoport úgy nevezett mentor párokat alkotva, a valós élethelyzetekből merített problémamegoldás-orientált feladatok elvégzésével a tanulási folyamatban együttműködve, egymást támogatva, az agrár-szaktanácsadók segítségével oldották meg az adott problémákat.
Forrás: GAK – Dr. Papócsi László
A WiseFarmer (Bölcs Gazda) elnevezés egyrészt utal a kis- és családi gazdálkodásban meghatározó jelentőségű személyes szempontok (helyi tapasztalat, gyakorlati tudás, hagyomány, szokás, kultúra, attitűd, szociális helyzet, családi körülmény, stb) kiemelt figyelembevételére; másrészt a Smart Farming-ot egy lépéssel "meghaladva" olyan digitális eszközök, alkalmazások felhasználására, amelynek célja nem kizárólag a gazdasági profit, hanem a kisgazdálkodói kontextusban értelmezendő tágabb, összetettebb, fenntarthatóbb, a fent említett szempontoknak megfelelő eredmények elérése is. A projekt honlapja elérhető ITT.
A két éven keresztül futó projekt a GAK Nonprofit Kft kezdeményezésére és vezetésével valósult meg, a konzorciumban 5 ország és 7 partner szervezet vett részt (GAK és Széchenyi István Egyetem (SZE) - Magyarország; Dél-Kelet Európai Agrárszaktanácsadási Hálózat (SEASN) - Horvátország; Athéni Agráregyetem (AUA) - Görögország; Nemzeti Agrárszaktanácsadási Intézet (IPN) - Szerbia; Bánáti Agráregyetem (BUAS) - Románia; WeAreNet NGO (WAN) – Szlovákia vettek részt. A projektet az EU Erasmus+ programja támogatta.
Készítette: Jakab Ágnes/NAK és Dr. Papócsi László/GAK