Erdőgazdálkodás

2025 nyarának közepén az Alföld nagy részén súlyos aszály sújtja az erdőket. A téli hónapokban országosan jelentős csapadékhiány alakult ki, a lehullott mennyiség a sokéves átlag mindössze 57%-a. Bár márciusban az átlagnál kétszer több csapadék hullott, áprilisban és májusban a megszokott mennyiségnek csupán 60-70%-a érkezett, ami az ország közel felén már ekkor vízhiányos állapothoz vezetett. A hűvösebb május után gyorsan beköszöntő hőség és a további csapadékmentes hetek következtében június végére számos fiatal erdősítés – különösen a homoki termőhelyeken – kritikusan károsodott. A levélsárgulás, korai lombhullás és csemetepusztulás több helyen már elkerülhetetlenné tette az újraerdősítést. 

A tavaszi erdősítések – különösen a teljes talajelőkészítéssel végzett első kivitelek és a makkvetések – jól indultak, sok helyen egységes kelést mutattak. Azonban a júniusi vízhiány hatására ezek is tömegesen kiszáradtak. Az erdősítésekben, ahol a teljes talajelőkészítés helyett csak részleges talajelőkészítés történt, a pótlások eredményessége tovább romlott: több térségben 70–100%-os pusztulást jeleznek. 

Az aszály a már 3–5 éves, illetve az idősebb nemesnyár, szürkenyár és fenyőállományokat is sújtja. A fák lombja sok helyen sárgul, hullik, megjelent a csúcsszáradás. Ez különösen érinti a mezővédő erdősávokat, és a 10–20 éves állományokat is, melyek látványosan gyengülnek. Július elején sok helyen már augusztusi képet mutat az erdő. 

Az adekvát ápolási gyakorlat megosztja a szakembereket. Sokan továbbra is kitartanak a jól bevált módszerek – például a sorkapálás és tárcsázás, illetve a teljes gyommentes állapot fenntartása – mellett, és ezek alkalmazását az aszály ellenére is indokoltnak tartják. Mások viszont inkább a takarónövények, árnyékoló gyomvegetáció meghagyását tartják célravezetőnek, mondván: az intenzív ápolás után a nyílt, árnyék nélküli sorközökben a csemeték jobban ki vannak téve a napsugárzás perzselő hatásának. Abban azonban szinte teljes az egyetértés, hogy a beavatkozások eredményessége az adott termőhely vízháztartásától és az időjárás szélsőségeitől függ. 

Ha mindez nem lenne elég, a vadkár is egyre súlyosabb problémát jelent. A víz után kutató nagyvad különösen a sarjakat és a hajtásvégeket kedveli, gyakran jelentős károkat okozva ezzel az akácfelújításokban. Ez tovább nehezíti a szárazság és a gyenge növekedés miatt eleve veszélyeztetett állományok megújulását. 

Több érintett erdőgazdálkodó és szakirányító szerint az immár rendszeres aszályos évek következményeként kialakult helyzet az Alföld egyre több térségében már túllép a rendes gazdálkodás körén. A jobb időkben is jelentős feladatot és terhet jelentő erdőfelújítási feladatokat évről évre, újra és újra abban a tudatban kell elvégezni, hogy az sajnos nagy biztonsággal eredménytelen lesz. Mindez szakmailag is kétségeket támaszt, az erdőgazdálkodónak pedig az erdő hozamait messze meghaladó költségeket okoz. 

Egy erdész kolléga a helyzetről sommásan így fogalmazott: „Elmentünk a falig, nincs hová hátrálni."  

A hosszútávú megoldást a szakemberek többsége az erdőterületekre is kiterjedő, táji léptékű vízgazdálkodás - ökológiai vízvisszatartás és vízpótlás -újragondolásában látja. Ezek a lehetőségek azonban helyenként nem állnak rendelkezésre, vagy csak hosszabb távon valósíthatók meg. Mi legyen ott, ahol erre nincs mód, és addig, amíg ez nem valósul meg? Talán most ez az alföldi erdőgazdálkodás legnagyobb kérdése. 

 

NAK Erdészet/Kiczkó Mónika, Szojka Pál

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám