A betakarítást követően a tarlóápolás szerepe meghatározó. Nem csak növényvédelmi szempontból kiemelt a jelentősége, hanem a beforgatott szármaradvány a talajéletre és a talajszerkezetre is kedvezően hat. Emellett a talaj nedvességtartalmának megőrzésében is szerepet játszik, ami a jelenlegi csapadékhiányos időszakban kiemelt fontosságú.
A tarlóhántás csak sekély talajmunkával végezhető, mellyel a tarlómaradványok részben beforgathatók. A talajfelszínen a borítást részben biztosítani kell, amit a jelenlegi aszályban fokozottan figyelembe kell venni. A szár megfelelő zúzása a jó tarlóápolás alapfeltétele és nem szabad megfeledkezni a tarló azonnali lezárásáról sem. Ezenfelül fel kell készülni a talaj átmeneti tápanyagkészlet-csökkenésére a tarlómaradvány bedolgozását követően, mivel a lebontásában résztvevő mikroorganizmusok pentozán hatást okoznak.
A tarlóápoláskor a legnagyobb figyelem a gyomnövényekre irányul. Ugyan a gyomnövények nagy tömegben csak a betakarítás után jelennek meg, de a következő kultúrnövényekre is negatívan hatnak. Vizet, tápanyagot vonnak el a talajból, sőt magot érlelve több évig jelentősen növelhetik a terület gyommagkészletét. Többnyire a melegigényes egyéves fajok tömeges megjelenésére lehet számítani. Különösen a virágzó parlagfűvel borított területek jelenthetnek problémát, ami a jogszabályi előírás megszegésével jelentős bírsággal járhat. Nem szabad megfelejtkezni az árvakelésről sem. Ezeken mind a kórokozók, mind a kártevők könnyen fennmaradhatnak, és a frissen kikelt vagy néhány leveles kultúrákban jelentős károkat okozhatnak. Továbbá az évelő gyomok is nagyszámban jelenhetnek meg a területen. A tarackos, gyöktörzses, rizómás fajok ellen a mechanikai eljárások - pl.: kimerítés - ebben az időszakban nagy hatékonysággal alkalmazhatók.
Azonban a mechanikai gyomirtás nem minden esetben kielégítő hatékonyságú, ezért herbicides kezelésre is szükség lehet. A kezelést a gyomnövény fenológiájához érdemes igazítani. Tapadásfokozó alkalmazása is javasolt, mivel a nyári melegben gyakran vastagabb viaszréteg borítja a leveleket. A leggyakrabban glifozát hatóanyagtartalmú gyomírtót alkalmaznak, azonban a problémás gyomokat figyelembe véve esetenként indokolt lehet a tankeverék más hatóanyaggal történő kiegészítése is.
Mindig az adott körülményeknek megfelelően kell megválasztanunk, hogy mechanikai vagy herbicides gyomszabályozást, vagy ezek kombinációját alkalmazzuk. Kijuttatás előtt érdemes ellenőrizzük a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.
NAK / Fodor Attila