Környezetgazdálkodás

Javában zajlik az aratás, ezt követően pedig számos agrotechnikai feladat elvégzése vár a gazdálkodókra a támogatásokhoz kötődően: akár a Feltételesség előírásrendszerében, vagy AÖP vállalásként, vagy a KAP ST AKG-ba belépett gazdálkodók vállalásai által.

Mindig hangsúlyozzuk, hogy ezen elvárások teljesítései által javíthatjuk talajaink állapotát, növelhetjük szerkezetességét, támogathatjuk a talajéletet, mely rövid és hosszútávon is segíti a tápanyag- és vízgazdálkodást, a klímaváltozásokhoz történő alkalmazkodást. Tekintsünk át néhány aktuális vállalást az AKG tekintetében, egybevetve a Feltételesség és az AÖP gyakorlataival, előírásaival is.

A Horizontális szántó, illetve a Natura 2000 szántó tematikus előíráscsoportokban vállalás esetén a kötelezettségvállalás 5 éve alatt legalább egyszer a mellékterméket/szármaradványt a talajba kell dolgozni, mely gyakorlat által részben takarjuk talajunkat, védjük a hőstressz és az erózió ellen is, ugyanakkor tápláljuk a talajéletet és gyarapítjuk talajaink szervesanyagkészletét. Az AKG esetében ezen előírást csak az adott évi főnövény által valósíthatjuk meg, és csak azon növényekkel, melyek a MÁK EK közleményének mellékletét képező hasznosítási kódtárban megjelölésre került. A melléktermék bedolgozása megvalósulhat beforgatással vagy tárcsázással. Ügyelnünk kell azonban arra, hogy a Feltételességben előírtak szerint július 15. - szeptember 30. között a talajt takarni kell növényi borítottsággal, vagy a tarló fenntartásával, ahol csak sekély tarlóhántás és -ápolás vagy középmély lazítás végezhető. Tehát, fentieknek megfelelően csak ezen szabályok megtartásával végezzük a melléktermék talajba dolgozását.beta

Az előírás szálas pillangós takarmánynövénnyel, zöldugar, méhlegelő visszaforgatásával nem teljesíthető, továbbá egy adott kultúra zöldtrágyaként való bedolgozása nem fogadható el melléktermék bedolgozásnak is.

Figyelnünk kell arra is, hogy azon táblákon, ahol az AÖP gyakorlat kapcsán szárbontó mikrobiológiai készítmény kerül felhasználásra, úgy ott adott évben az AKG melléktermék talajba dolgozása vállalás nem teljesíthető. Az AÖP keretében nem termelő területként bejelentett ökológiai másodvetést nem lehet figyelembe venni az AKG-ban másodvetésben vetett zöldtrágya növényként.

Mindenképpen ügyelni kell arra is, hogy az elvégzett agrotechnika csak akkor kerül elfogadásra, ha az elvégzés ténye 20 napon belül a Magyar Államkincstár felületén bejelentésre kerül.

Ilyen agrotechnikai tevékenységek:

  • zöldtrágyázás;
  • istállótrágya-, vagy biogáz iszap kijuttatása;
  • területen képződő melléktermék bedolgozása;
  • középmély lazítás megvalósítása;

A KAP ST AKG esetében az agrotechnikai műveletekre vonatkozóan vis maior bejelentés nem fogadható el.

Az KAP ST AKG-ban a biodiverzitás növelése érdekében választható előírás volt – illetve a Natura 2000 szántó esetében alapvállalásként szerepel - a táblák maximális méretére vonatkozó korlátozás max. 5 ha, illetve 20 ha méretekben. Ezen vállalásokat minden növénykultúrára (másodvetésre, zöldtrágyára is) vonatkozóan be kell tartani, azonban a pályázati felhívás mentességet adott a 2024. évben elvetett kultúrák esetén a vállalás alól, mely mentesség a tarlóállapotra is vonatkozik természetesen. Az újabb kultúra vetésénél azonban már a 2 m széles táblaelválasztási sávoknak meg kell lenniük, vagy minden táblán más kultúrát vet a gazdálkodó.  

Az MTÉT területeken elvégzendő kaszálásokra előzetes bejelentési kötelezettség is vonatkozik. Ennek megfelelően, június 10-e után az MTÉT gyep tematikus előíráscsoportban egész évben a kaszálást - annak megkezdése előtt legalább 5 munkanappal - elektronikus úton be kell jelenteni a MÁK elektronikus Kaszálás bejelentő felületén. Ugyanez vonatkozik az MTÉT szántókra is, ha a szálas pillangós takarmánynövények, zöldugar, illetve méhlegelő kaszálására július 31-e előtt kerül sor. A KAP ST AKG-ban esetileg elvárt kíméleti területeket a Nemzeti Park Igazgatóságok a fenti bejelentések alapján jelöli ki.

Figyeljünk arra is, hogy amennyiben egy AKG horizontális gyepterület Natura2000 gyep, akkor az AKG előírástól függetlenül a fentiek szerinti előzetes bejelentést ott is meg kell tenni, és az elvárt kaszálatlan területeket pl. min. 5%- max. 10% meg kell hagyni. 

 

NAK KAP-hálózat ZTE / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám