Környezetgazdálkodás

Mamutfenyő a klímaváltozás árnyékában – természetalapú beavatkozással mentik meg Gödöllő ikonikus fáját.

A Gödöllői Királyi Kastély parkjának ikonikus növénye, a Királydombon álló, több mint 140 éves mamutfenyő az elmúlt évek időjárási szélsőségei következtében komoly károsodásokat szenvedett.

A rendkívül aszályos időszakok és az extrém hőhullámok komolyan megviselték a fát, így egészségi állapotának megőrzése és javítása érdekében a Gödöllői Egyetem (MATE) Ökológikus Zöldfelület Fenntartó Szakmérnöki képzésének oktatói és hallgatói természetalapú megoldásokat alkalmaznak.

A cél egyértelmű: a fa állapotának javítása, a környezeti egyensúly helyreállítása és a hosszú távú életképesség biztosítása.

Környezeti stressz és következményei

A Sequoiadendron giganteum, közismertebb nevén mamutfenyő, Kalifornia magashegységi területein őshonos, ahol hűvös, párás környezetben képes elérni többezer éves kort is. Magyarországon elvétve található meg, különleges díszfajnak számít. A gödöllői példány azonban az elmúlt években tapasztalt hosszan tartó szárazság, csapadékhiány, valamint az extrém hőhullámok hatására fokozatosan legyengült. Lombja elveszítette élénk zöld színét, barnásvörös elszíneződése egyértelműen a stressz, a legyengülés és az ellenállóképesség romlásának a jele.

Beavatkozások a fa megmentéséért

A fa megmentése érdekében a MATE ökológiai kertfenntartással foglalkozó szakértői komplex, a természetes folyamatokat figyelembe vevő, fenntartható beavatkozásokat végeznek:

A rehabilitációs folyamat több egymást kiegészítő lépésből áll:

  • Sérült részek eltávolítása: Első lépésként a szakemberek eltávolították az elszáradt, gombásodásra hajlamos ágakat, megelőzve a fertőzések továbbterjedését.
  • Talajélet javítása: A fa gyökérzete körül található tömörödött talajt speciális légásóval fellazították. Ez a módszer gyökérkímélő módon javítja a talajszerkezetet. A beavatkozást követően szerves anyagokat, szimbiotikus gombákat (mikorrhiza), valamint tápanyagokat juttattak a talajba, elősegítve a talajban élő mikroorganizmusok újraéledését, a tápanyagkörforgás helyreállítását, és a fa víz- és tápanyagfelvételének fokozását.

A talaj, akárcsak az emberi szervezet mikrobiomja, csak akkor tud megfelelően működni, ha benne egészséges baktériumok, gombák és egyéb mikroorganizmusok élnek. Ezek a mikroszkopikus élőlények közvetlenül támogatják a növények víz- és tápanyagfelvételét, hozzájárulva azok egészségéhez és ellenálló képességéhez.

Vízmegtartás és környezeti támogatás

A Királydomb természeti adottságai – lejtős kialakítása miatt – nem kedveznek a csapadék helyben tartásának, ezért a szakértők teraszos vízvisszatartó rendszert alakítottak ki. A parkban gyűjtött ágakból és fatörzsekből épített lépcsőzetes gátak célja, hogy a csapadék minél nagyobb része a fa gyökérzónájában maradjon.

A fenyőt körbekerítették, ezzel megakadályozva a fűnyírást és a taposásból eredő további talajtömörödést. A szomszédos facsoport köré faágakból szintén természetes kerítést vontak, és a belső területre különböző bomlási stádiumban lévő szerves anyagokat (komposzt, lehullott levelek, növényi maradványok) helyeztek ki. Ezt a módszert „televénysziget” -ként emlegetik, amely az erdei ökoszisztémák természetes működését hivatott utánozni.

Emellett a frissen létrehozott teraszokra speciális növénykeveréket vetettek, amely talajlazító és tápanyagdúsító hatású évelő és egynyári növényeket tartalmazott. Ezek a növények segítettek megelőzni a gyomok megjelenését, továbbá javítják a talaj szerkezetét, valamint szerves anyagokkal és nitrogénnel gazdagítják azt.

A természetes gyeptakaró helyreállítását a környékbeli védett rétek kaszálékának kiszórásával segítik elő. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy az ideiglenes, mesterséges növényállomány fokozatosan átalakuljon a helyi ökoszisztémához illeszkedő, természetes növényzetté.

A természet, mint példa – erdőhálózat és együttműködés

A természetes erdei rendszerekben a fák gyökerei és a talajlakó mikroorganizmusok szoros, kölcsönösen előnyös kapcsolatban állnak egymással. A mostani beavatkozás egyik központi eleme ennek a kapcsolatnak az újjáépítése, ezért is támogatják ugyanolyan televény szigettel a környező facsoportot. Ha a környező facsoport erősödik, tudja majd támogatni a gyengülő mammutfenyőt.

A program résztvevői hosszú távon egy összekapcsolódó, ökológiai szempontból működőképes „erdőhálózat” kialakításán dolgoznak, amely a fák közötti kapcsolatrendszert – a gyökérzónák kommunikációját és tápanyagmegosztását – támogatja. Ez az úgynevezett „Wood Wide Web”, magyarul „Szélessávú Gyökérhálózat rendszer, amely egészséges talajstruktúrával együtt erőteljesebbé és ellenállóbbá teszi a növényközösségeket.

Természetvédelem – közös felelősség

A Gödöllői Királyi Kastélyparkban zajló beavatkozás nem csupán egy értékes fa megóvását szolgálja, hanem szemléletformáló is: ráirányítja a figyelmet a klímaváltozás hatásaira, valamint a talaj és a növényvilág közötti bonyolult kapcsolatokra. Az ember és a természet egészsége között sok a párhuzam – ahogyan mi is táplálkozással, probiotikumokkal és mozgással erősítjük saját szervezetünket, úgy a talaj és az ökoszisztéma is gondoskodást igényel.

A Gödöllői Királyi Kastély parkjában zajló beavatkozás egyszerre szolgálja a kulturális örökség megóvását és a természeti értékek fenntartható hasznosítását – olyan példa, amely más városi zöldfelületeken is követendő lehet.

A téma iránt érdeklődők számára ajánljuk Peter Wohlleben: A fák titkos élete című művét, amely lenyűgöző bepillantást nyújt a fák rejtett világába és a természet intelligens működésébe.

Reméljük, hogy a fent ismertetett természetalapú intézkedések eredményeképpen a mamutfenyő jövő nyáron már egészségesebb állapotban pompázhat – és száz év múlva is árnyékot adhat a következő generációknak.

 

NAK KAP-hálózat ZTE / Györkös Magdolna

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám