Mezőgazdasági termelés

Minden jelentős „dolog”, tett egy nagy gondolattal kezdődik, ebben bizonyára mindannyian egyetértünk. A gondolat mögött azonban mindig kizárólag egy ember áll. A nagy gondolatot pedig többnyire az ember életében bekövetkező változások eredménye okozza. Így volt ez Entz Ferenc életében is, amikor a 48-as szabadságharc oldalán küzdve honvéd orvosként, a megtorlás során az orvosi tevékenységétől a hatalom eltiltja. Kényszerülve más életutat keresni, a gondolat ebben az időszakban fogalmazódott meg benne. A gondolatot cselekvés követte, hobbijának hódolva eldöntötte, hogy tudományos alapokra helyezi a kertművelést, mely az emberek életének fenntartásában nélkülözhetetlen volt akkoriban. Ehhez azonban iskolát kellett létrehozni, hogy a megfelelő ismeretek átadásra kerülhessenek.

Így született az intézmény, melyet elsősorban a kertészeti és majdan az élelmiszertudományi és a tájépítészeti felsőoktatás bölcsőjeként és fellegváraként tartunk számon napjainkban is.

Fennállásának 170. évfordulóját ünnepelte a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusa idén ősszel. Az ünnepségsorozat részeként megkoszorúzták az alapító Entz Ferenc szobrát, átadásra került a Vinagora terem, valamint Karriernappal várták a hallgatókat. Az ünnepség második napján jubileumi diplomaosztóra is sor került.

 A Budai Campus története a Haszonkertészeket Képző Gyakorlati Tanintézettel vette kezdetét, melyet Entz Ferenc (1805-1877), a szabadságharc orvosa 1853-ban hívott életre. A tanítási terv három csoportba rendezte a tantárgyakat: elméleti (növénytan, állattan, fizika, vegytan, kertművészet, növénynemesítés stb.), elméletivel párosult gyakorlati (pl. növényfajok és gyümölcsfajták meghatározása, feldolgozási módszerek, csomagolás) illetve tisztán gyakorlati (a konyhakerti, gyümölcstermő és gyógynövények, valamint a szőlő termesztése) foglalkozásokra. Az eredetileg orvos Entz Ferenc iskolájának központi gondolata a kezdetektől fogva az volt, hogy a kertészeti növények termesztése csak akkor lehet sikeres, ha a szakemberek tudása megbízható, elméleti természettudományos alapokon áll.

Geday Gusztáv írja: „Ha végigtekintünk a magyar kertészet és szőlészet történetén, abból Entz Ferenc munkássága történelmi határkőként emelkedik ki a XIX. században. Ami előtte volt, az a múlt, ami vele kezdődött, az a modern magyar kertészet. Vele ér véget a babonák kora és orvosi ismereteire alapozva vele kezdődik a természettudományos alapokra helyezett kertészet.

 Entz Ferenc iskolája a megalapítását követő hatodik évben került Budára, a Gellérthegy déli lejtőjére, ahol folyamatos fejlődés révén 1968-tól egyetemi rangra emelkedett, s mind a mai napig otthont ad a kertészettudományi, élelmiszertudományi és tájépítészeti felsőfokú képzéseknek. Tekintettel arra, hogy az Entz által életre hívott magániskola egyre kevésbé tudta kielégíteni a képzése iránt megnövekedett igényeket, az alapító elfogadta a felkérést, és iskoláját átköltöztette a Gellérthegy oldalába. Így lett a Vinczellér és Kertészképző Gyakorlati Tanintézetté átnevezett intézmény igazgatója. Az Arborétum, a gyakorlati oktatás egyik legfontosabb helyszínének kialakítása 1893-ban vette kezdetét, amikor a díszkertészeti részleg vezetésére felkért, szászországi származású Räde Károly elvállalta az intézet főkertészi tisztségét. Az oktatás három fő irányban teljesedett ki: a friss fogyasztásra alkalmas kertészeti termények előállítását, a termények ipari tartósítását és feldolgozását, valamint a szép környezet kialakítását ölelte fel, s mindezek elméleti és gyakorlati tudnivalóit.  1939-ben lett a Tanintézetből Akadémia, azaz „okleveles kertész” végzettséget adó, felsőoktatási intézmény. Ebben az időben alakultak meg a tanszékek. A második világháború súlyos károkat okozott a Budai Arborétum növényanyagában: a területet több bombatalálat is érte és Budapest ostroma során súlyos harcok színtere is volt. Ugyanebben az évben jött létre a Magyar Agrártudományi Egyetem, amihez a főiskola Kert- és Szőlőgazdaságtudományi Karként csatlakozott. A kar végül kivált a Magyar Agrártudományi Egyetemből, és 1953-ban megalakult az egyetemi rangú, de immár önálló Kertészeti és Szőlészeti Főiskola. Első igazgatója Probocskai Endre, a faiskola diszciplína legendás alapítója volt. 

A főiskolát 1968-ban egyetemi rangra emelték, megalakult a Kertészeti Egyetem, mely Kozma Pál rektor szavait idézve a világ első önálló, más egyetemtől független kertészeti egyeteme lett. A képzési idő öt év volt, melyet követően okleveles mérnök; illetve egy hároméves képzést követően tartósítóipari üzemmérnök képesítést lehetett szerezni.  1962-től a kétévente megtartott konferenciasorozat a kertészettudomány, élelmiszertudomány, valamint tájépítészet területén folytatott hazai kutatási eredmények bemutatásának legfontosabb fóruma lett. A Budai Arborétum területét 1975. március 5-től természetvédelmi területté nyilvánították.

A Budai Arborétum oktatási és természetvédelmi funkciói mellett egyben a hazai kertészet-, élelmiszer- és tájépítészeti tudomány kiemelkedő alakjainak emlékkertje is.

 Az ünnepséget Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora nyitotta meg, aki ünnepi beszédében kiemelte, a 170. évforduló egyben a magyar kertészeti oktatás 170. évfordulója is. Az évek során - tette hozzá - akármely generációról is volt szó, mindig alapvetés volt az egyetem életében, hogy a kor elvárásainak és kihívásainak megfelelően, a lehető legmagasabb szinten képezzenek szakembereket. A rektor hangsúlyozta továbbá, hogy a ma agrárszakembereinek „rohamtempóban” kell alkalmazkodniuk az ágazat folyamatos változásához. Ezért az egyetem, amikor átalakítja oktatási struktúráját, azt kizárólag piaci szereplők bevonásával teszi, mivel ez elengedhetetlen a minőségi oktatáshoz. Dr. Gyuricza Csaba külön köszöntötte Entz Ferenc, a kertészeti oktatás magyarországi atyjának leszármazottait, akik szintén részt vettek az ünnepségen.

Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár ünnepi beszédében elmondta, bízik abban, hogy az a munka, amelyet az egyetem folytat, fenntartja azt a kertészeti szellemi központot, melyet az egybegyűltek képviselnek. Biztos abban, hogy a MATE továbbra is biztosítja azt az igen magas szakmai tudást, amelyre a mai világban a szakembereknek szükségük van ahhoz, hogy a majdan általuk vitt gazdaságok eredményesebbek lehessenek a jövő generációi számára. Ezután Nyitrainé Dr. Sárdy Diána, a MATE Budai Campus főigazgatója képekkel illusztrált bemutatójában részletes betekintést engedett a Budai Campus történetébe.

Bánátfy Rudolf, az egykori ikonikus KEK-klub, azaz a Kertészeti Egyetem Klubja főszervezője felidézte mindazon neves zenészeket és előadóművészeket, akik jelenlétükkel pezsgővé tették a Budai Campus kulturális életét az évtizedek során. 
Az előadásokat követően Nyitrainé Dr. Sárdy Diána és Dr. Gyuricza Csaba tizenkét kitüntetettnek adta át a MATE Vendégprofesszora címet, mellyel az egyetem egyben hagyományt is kíván teremteni. A vendégprofesszori kitüntetéseket azon szakemberek, vállalati vezetők, szaktekintélyek részére ítélik oda, akik évek óta önzetlenül támogatják az egyetemet és aktívan vesznek részt a campus képzéseinek és oktatási tevékenységnek fejlesztésében. Külön büszkeségünk, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kertészeti és beszállítóipari osztályvezetője, dr. Mártonffy Béla és Lukács Zoltán díszkertészeti alosztályvezető is átvehette a vendégprofesszori kitüntetést, elismerve a kertészeti ágazatban nyújtott kiemelkedő munkásságukat.

Az ünneplők részesei lehettek a Vinagora terem átadásának.  Az egyetem egy teljesen felszerelt, professzionális eszközökkel büszkélkedő borkóstoló termet kapott, mely a Campus borász képzését fogja gazdagítani.

Koszorúzás, a kertészeti oktatás alapítója és ükunokája (Fotó: MATE)

Koszorúzással folytatódott a születésnap, melynek során Dr. Gyuricza Csaba és Nyitrainé Dr. Sárdy Diána, a Budai Campus több tanszékvezetője társaságában koszorút helyezett el Entz Ferenc szobránál. Az Egyetem kora délután Karriernappal várta a hallgatóit. Az ünnepségsorozat zárásaként, jubileumi diplomájukat adták át a 75, 70, 65, 60 és 50 éve diplomát szerzett egykori hallgatóknak.

Nincs még egy olyan tudományterület, amely olyan dinamikusan és gyorsan fejlődik, mint a mezőgazdaság, benne a kertészet kiemelkedő helyen áll. A kertészet a vidék eltartásában, megélhetésének biztosításában kis gazdaságok esetében is kulcsfontosságú szerepet vállal.

Olyan kevés az alkalom az őszinte köszönet és a hála kifejezésére, amire a cikk tartalma egyébiránt predesztinál. Így a cikk szerzője élve a lehetőséggel, itt ragadná meg az alkalmat - mint az alma mater egykori lelkes hallgatója és oktatója - hogy valamennyi gyakorló, tanult kertész, élelmiszer és tájépítész szakember nevében emlékezve, őszinte hálánkat és köszönetünket fejezzük ki egykori és néhai tanárainknak, professzorainknak az egyéni képességeinknek megfelelően átadott tudásért.

NAK / Komma László

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám