Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában arra hívja fel a figyelmet, hogy egy friss, szakirodalmi áttekintésen alapuló értékelés szerint a környezet védelme érdekében történő húsfogyasztás csökkentés mikrotápanyag-hiányhoz vezethet.

A környezet védelme érdekében történő húsfogyasztás csökkentést szorgalmazó szakpolitikák mikrotápanyag-hiányos állapothoz vezethetnek. Ezt a következtetést tartalmazza a „zöld étrend” mikrotápanyag-bevitelre gyakorolt hatásairól szóló szisztematikus elemzés. Az értékelés során a mikrotápanyagok bevitelére gyakorolt hatásokat vizsgálták, mivel bolygónk védelme érdekében globálisan a fenntarthatóbb étrend irányába kell elmozdulni.

Fotó: ELV - Reducing meat consumption to protect the environment could lead to micronutrient deficiencies

Az ENSz Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete, a FAO meghatározása szerint a fenntartható étrend olyan alacsony környezeti terhelést jelentő étrend, amely kulturálisan elfogadható, megfizethető, táplálkozási szempontból kielégítő tápanyagtartalmú és egészséges. Azok számára, akik nagy mennyiségű húst fogyasztanak, ez az átállás magában foglalja a növényi alapú étrend felé való elmozdulást.

A The American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmány azt értékelte, hogy a környezeti hatások csökkentését célzó étrendi változtatások hogyan befolyásolták a kiválasztott, közegészségügyi szempontból fontos mikrotápanyagok bevitelét. A kritikus mikrotápanyagok az A-, D- és B12-vitamin, a folsav, a kalcium, a vas, a jód és a cink voltak. Mivel az állati eredetű élelmiszerek az A-, B12-vitamin, vas, cink és kalcium biológiailag leginkább hozzáférhető forrásai, a tanulmány kimutatta, hogy a növényi eredetű élelmiszereken alapuló „környezetbarátabb étrend” kompromisszumokat vonhat maga után a mikrotápanyagok megfelelősége tekintetében.

Az elemzett tanulmányok nagyrészt a hús és az állati eredetű élelmiszerek bevitelét, az étrend környezeti hatásait és a táplálkozási szükségleteket vizsgálták. Számos eredmény arra utal, hogy a cink, a kalcium, a jód, valamint a B12-, A- és D-vitamin bevitele csökkenne, ha növényi alapú élelmiszerekre alapozott étrendre térnénk át a környezeti hatások csökkentése érdekében. Az elégtelen cink, kalcium, A-, B12- és D-vitamin bevitel kockázata tehát nagyobb valószínűséggel nőtt a növényi alapú étrend esetében, mivel ezek az említett mikrotápanyagok kevésbé bőségesen vannak jelen vagy biológiailag kevésbé hozzáférhetőek a növényi alapú élelmiszerekben. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kulcsfontosságú mikrotápanyagok alacsonyabb beviteli szintje a környezeti hatások csökkentése érdekében történő húsfogyasztás csökkentését elősegítő étrendi változtatások lehetséges következménye. Egyértelmű, hogy az emberi táplálkozási szükségleteket és az egészségügyi következményeket is figyelembe kell venni, amikor olyan környezetvédelmi szakpolitikákat támogatunk, amelyek a húsfogyasztás csökkentését javasolják megoldásként a környezet védelme érdekében.

Forrás: ELV - Reducing meat consumption to protect the environment could lead to micronutrient deficiencies

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám