Mezőgazdasági termelés

A napraforgó a búza és a kukorica után a legfontosabb szántóföldi kultúrák közzé sorolható, valamint a legnagyobb területen termesztett olajnövény hazánkban. A termelés hatékonysága a hibridek használatával jelentősen javult, ennek ellenére növényvédelmi szempontból az érzékeny kultúrák közé sorolható.

Elsősorban a kórokozó gombák jelentenek problémát, melyek közül a tányérban a Botrytis cinerea és a Sclerotinia sclerotiorum okozhat kárt. A kórokozók mellett számos kártevő lehet felelős mennyiségi-és minőségi kárért a virágzati részek fogyasztásával. Talán a leggyakrabban a levéltetvek kártétele jelenik meg, de a napraforgómoly (Homoeosoma nebulellum), a bagolylepkék és az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) is jelentős problémát okozhat. Az utóbbi években a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai márványos poloska (Halyomorpha halys) is egyre gyakrabban jelenik meg a tányérokon. Nem utolsó sorban az érőben lévő kaszatokban számos madárfaj is kárt tehet.

A botritiszes tányérrothadáshoz a csapadék, a harmat, a sűrű növényállomány, az erős gyomosodás és a túlzott N-ellátás is hozzájárul. A tányérrothadás mellett bimbóelhalást is okozhat a kórokozó, de a növény összes föld feletti részét megfertőzheti. Többnyire a nagy olajtartalmú, vékonyabb kaszathéjú fajták érzékenyebbek a kórokozóra. A fertőzés kritikus időszaka a virágzás után jellemző. A fertőzés általában sebeken keresztül történik, de a gomba épp bőrszöveten keresztül is képes behatolni a növénybe. A kórokozó szkleróciummal évtizedekig fennmaradhat a talajban, de a fertőzött növényi maradvány is fontos inokulumforrás. A kémiai védekezésre néhány hatóanyag kombináció engedélyezett (azoxistrobin-difenokonazol, boszkalid-piraklostrobin, fluopiram- protiokonazol).

A Sclerotinia sclerotiorum a szár mellett tányérrothadást is okozhat. A károsított tányér rostokra esik szét és általában a kaszat is megfertőződik (1. kép). Többnyire a fertőzést a szkleróciumokból továbbfejlődött, esővel felcsapodó spórák indítják el. A károsított növényi részeken fehér micélium bevonat alakul ki.  A védekezésben a vetésforgó, a fertőzött növényi maradványok talajba forgatása, biológia ágensek alkalmazása (Pythium oligandrum) is fontos szerepet játszik. A botritiszes tányérrothadás ellen ismertetett hatóanyagok a szklerotíniás betegség ellen is engedélyezettek.

1. kép: Napraforgó szklerotíniás tányérrothadása (Forrás)

A levéltetvek már néhány leveles állapottól kolonizálhatják a növényeket. Többnyire a virágzaton és a fészekpikkelyek között szívogatnak, ami a tányér torzulásához, valamint a kaszatok részleges sterilitásához vezethet. A virágzati részek mellett a kártétel más növényi részen is megjelenhet. A legjelentősebb faj a fekete répalevéltetű (Aphis fabae). A védekezésben kiemelten fontos a természetes ellenségekre való támaszkodás, ezért érdemes kerülni a széles hatásspektrumú növényvédő szereket. A kémiai védekezést (pl.: acetamiprid, deltametrin, lambda-cihalotrin, tau-fluvalinát, pirimikarb) a tömeges lárvakeléshez kell igazítani.

Emellett a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) és a gamma-bagolylepke (Autographa gamma) károsítása is jelentős lehet. Mindkét lepke vándorfaj, de a klimatikus tényezők változásával már hazánkban is át tudnak telelni. Megjelenésükre minden évben számítanunk kell, erős nyomásra főként száraz, aszályos években számíthatunk. A hernyók a tányér megrágásával utat nyitnak számos kórokozó fertőzésének, sőt a rágcsálékkal és az ürülékkel szennyezik a termést is. A védekezésben a megfelelő gyomszabályozásra törekedjünk a tábla környékén is, ezzel csökkentve a potenciális gazdanövények körét. Emellett állománykezelésre (pl.: deltametrin, lambda-cihalotrin tau-fluvalinát) is szükség lehet.

2. kép: Gyapottok-bagolylepke lárva napraforgó tányéron (Forrás)

A napraforgómoly fő tápnövénye a napraforgó, de más fészkes virágzatú növények is a gazdanövényeihez sorolhatók. A lárvák a magkezdeményeket és a magot is károsíthatják. Gyakori, hogy szövedékük akár az egész tányéron megjelenik. Egy nőstény akár 200-300 darab pete lerakására is képes. Évente két nemzedéke fejlődik. Az első nemzedék rajzása július közepétől augusztus elejéig jellemző. A védekezésben az árvakelés és a fészkesvirágú gyomok gyérítése kiemelten fontos. Ellenálló hibrid választásával is mérsékelhető a kár, mely vastagabb héját a lárva nem képes átrágni. A lárvák tömeges kelésekor célszerű a kémiai védekezés (pl.: acetamiprid, lambda-cihalotrin).

Az amerikai kukoricabogár imágók is súlyos károkat okozhatnak. Többnyire a tányér széli nyelves virágokkal táplálkoznak, de a csöves virágok bibéjének károsításával már jelentős termésveszteséget okozhatnak. A poloskák szívogatásakor többnyire a termés elszíneződése és deformációja jellemző. A védekezésben a legfontosabb a fő tápnövények egymás melletti vetésének elkerülése. Kémiai védekezés kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.

 

NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám