A gyapottok bagolylepke kártételére biztosan számíthatunk. Nem csak a házikerteknek, hanem pl.: a kukoricának is a legmeghatározóbb kártevőjévé vált. A kártevő elleni védekezésről korábbi cikkünkből tájékozódhat.
A poloskák a zöldségféléken, a málnán, a ribiszkén és az eperfán is károsíthatnak (1. kép). Az imágók és a lárvák egyaránt kárt okozhatnak. Talán nem túlzás, hogy a zöldségágyások legjelentősebb kártevői lettek. A rovarölő szerek közül néhány növény esetében az acetamiprid, azadirachtin és a lambda cihalotrin hatóanyagok engedélyezettek. Az egyszerű anyagok közül egyiket sem javasolják poloskák ellen, azonban a varádiccsal való permetezés illatfedés céljából a bogyómászó poloskák riasztására alkalmas lehet.
1. kép: Ázsiai márványospoloska imágó
A diólégy elleni védekezésnél korábban ismertetett csalogatóanyag csak őszibarackban, nektarinban, mogyoróban és almában engedélyezett az ázsiai márványospoloska ellen. A technológia hasonló, a kártevőket a dekatriensav egyik észteréből készült ázsiai márványospoloska csapda gyűjti. Az elmúlt években jelent meg a kínálatban a faecet, mely hatóanyag biostimulátor és egyben poloska-riasztó is.
Az üzletekben főként termesztőberendezésből származó paradicsomot és paprikát vehetünk. A szabadban a károsítókkal, a szélsőséges időjárással és a napégéssel is küzdenek a kollégák. Egyre inkább a fóliasátor vagy az üvegház lesz a megoldás, lassan a gyümölcstermesztőknek is! A cukorfokot növelő napsugarak perzselhetnek is. A tünetek felismerése sem egyszerű, mert hasonlítanak a hiánybetegségeknél jelentkező elváltozásokra. Amennyiben a napos oldalon látjuk a levélerek mintázatával nem összefüggő foltokat, akkor biztos, hogy napperzselésről van szó (2. kép).
2. kép: Napégés dión
Meg lehet előzni vagy legalább csökkenteni lehet a Nap káros hatását és a napégés kialakulását.
- A nagy gyökérzettel és nagyobb lombfelülettel rendelkező fajták több vizet tudnak felvenni és többet tudnak párologtatni, hűteni. Ehhez a megfelelő öntözés nélkülözhetetlen, hogy elegendő nedvesség legyen a talajban.
- A szőlő zöldmunkáinál vagy a zöldségfélék levelezésénél hagyjunk takaró leveleket a termés felett.
- Az árnyékolással (Raschel háló, festett fólia, fátyolfólia) és az ellenálló növényi bőrszövet kialakításával (kerüljük a túlzásba vitt nitrogéntrágyázást) is sokat tehetünk a növényeinkért.
- Aki nem tud ágyást váltani az árnyékosabb kertrészébe, megelőzésképpen lombtrágyát alkalmazhat. A szilícium, a kalcium és a kálium is erősíti a növényi bőrszövetet, ezeket keressék a lombtrágyák címkéjén. Káliszappant vagy olajtartamú készítményeket is használhatnak. Ezek rugalmasabbá teszik a bőrszövetet és tapadószerként is beváltak. A zöldségek mellett gyümölcsnél is használhatók a készítmények.
- Sok biostimuláló készítmény algát, illóolajat, humuszt, aminosavat tartalmaz, kifejezetten a hőstressz kivédésére.
- Párás, borult napok után, vagy a sövények visszametszését, a fürtök kibontását követően érzékenyebbek a növények.
NMNK / Zsigó György