A mezőgazdasági kaszálási munkák során a gazdálkodók és a vadászatra jogosultak egyre több figyelmet szentelnek a vadon élő állatok védelmére irányuló intézkedésekre. Az eredmény pedig nem marad el.
Ahogy korábbi cikkünkben jeleztük, a természetkímélő gazdálkodási gyakorlatok - különösen a kaszálás előtti vadmentés - kulcsszerepet játszanak a hazai vadvilág megóvásában. A mostani eredmények megerősítik, hogy a technológiai újítások – mint pl. a hőkamerás drónok használata – és a helyi szereplők közötti együttműködés kézzelfogható eredményeket hoznak.
A hőkamerás dróntechnológia alkalmazásával végzett felméréseknek, a gazdálkodók, vadászok, tájegységi fővadászok, valamint önkéntesek együttműködésének köszönhetően összesen 278 őzgida és 26 fészekalj menekült meg a kaszálás okozta veszélyektől – derül ki az Országos Magyar Vadászati Védegylet közleményéből.
A vadmentés sikeressége nagymértékben múlik a gazdálkodók előrelátásán: amennyiben a kaszálás tervezett időpontjáról és helyszínéről időben értesítik a vadászatra jogosultat, akkor lehetőség nyílik a terület előzetes átvizsgálására. A hőkamerás drónok segítségével a vadászatra jogosult szakembere vagy megbízott partnere gyorsan és hatékonyan felkutathatja az elfekvő gidákat, fészekaljakat, amelyeket ezt követően biztonságos helyre szállítanak vagy a kaszálás során elkerülnek.
Bíztatjuk a gazdálkodókat, hogy a jövőben is éljenek ezekkel a lehetőségekkel, és működjenek együtt a vadgazdálkodókkal a vadon élő fajok óvása érdekében. A mostani eredmények nemcsak a vadállomány védelmét szolgálják, hanem hozzájárulnak a mezőgazdasági tevékenység társadalmi elfogadottságának erősítéséhez is.
A természetvédelem és a mezőgazdálkodás érdekei összeegyeztethetők, – a fenntartható gazdálkodás és a vadvilág védelme kéz a kézben járhat. A hőkamerás felmérések, új megoldások (pl. a Pöttinger Sensosafe optikai szenzoros vadérzékelője) és a közös felelősségvállalás jó példát mutatnak arra, hogyan lehet a modern technológiát az élővilág óvására használni.
A természetkímélő gazdálkodás jó gyakorlatai iránt érdeklődő gazdálkodók, szaktanácsadók és természetvédelmi szakemberek számára ezúton is ajánljuk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zöld Támogató Egységének következő szakmai programját, mely 2025. július 29-én kerül megrendezésre, címe: „Élet a szántóföldön – a gazdálkodók és a székicsér együttélése”. A szakmai nap ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További részletek ITT érhetőek el.
NAK / dr. Skobrák György