Mezőgazdasági termelés

A mezőgazdasági kaszálási munkák során a gazdálkodók és a vadászatra jogosultak egyre több figyelmet szentelnek a vadon élő állatok védelmére irányuló intézkedésekre. Az eredmény pedig nem marad el.

Ahogy korábbi cikkünkben jeleztük, a természetkímélő gazdálkodási gyakorlatok - különösen a kaszálás előtti vadmentés - kulcsszerepet játszanak a hazai vadvilág megóvásában. A mostani eredmények megerősítik, hogy a technológiai újítások – mint pl. a hőkamerás drónok használata – és a helyi szereplők közötti együttműködés kézzelfogható eredményeket hoznak.

A hőkamerás dróntechnológia alkalmazásával végzett felméréseknek, a gazdálkodók, vadászok, tájegységi fővadászok, valamint önkéntesek együttműködésének köszönhetően összesen 278 őzgida és 26 fészekalj menekült meg a kaszálás okozta veszélyektől – derül ki az Országos Magyar Vadászati Védegylet közleményéből.

 

A vadmentés sikeressége nagymértékben múlik a gazdálkodók előrelátásán: amennyiben a kaszálás tervezett időpontjáról és helyszínéről időben értesítik a vadászatra jogosultat, akkor lehetőség nyílik a terület előzetes átvizsgálására. A hőkamerás drónok segítségével a vadászatra jogosult szakembere vagy megbízott partnere gyorsan és hatékonyan felkutathatja az elfekvő gidákat, fészekaljakat, amelyeket ezt követően biztonságos helyre szállítanak vagy a kaszálás során elkerülnek.

Bíztatjuk a gazdálkodókat, hogy a jövőben is éljenek ezekkel a lehetőségekkel, és működjenek együtt a vadgazdálkodókkal a vadon élő fajok óvása érdekében. A mostani eredmények nemcsak a vadállomány védelmét szolgálják, hanem hozzájárulnak a mezőgazdasági tevékenység társadalmi elfogadottságának erősítéséhez is.

A természetvédelem és a mezőgazdálkodás érdekei összeegyeztethetők, – a fenntartható gazdálkodás és a vadvilág védelme kéz a kézben járhat. A hőkamerás felmérések, új megoldások (pl. a Pöttinger Sensosafe optikai szenzoros vadérzékelője) és a közös felelősségvállalás jó példát mutatnak arra, hogyan lehet a modern technológiát az élővilág óvására használni.

 

A természetkímélő gazdálkodás jó gyakorlatai iránt érdeklődő gazdálkodók, szaktanácsadók és természetvédelmi szakemberek számára ezúton is ajánljuk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zöld Támogató Egységének következő szakmai programját, mely 2025. július 29-én kerül megrendezésre, címe: „Élet a szántóföldön – a gazdálkodók és a székicsér együttélése”. A szakmai nap ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További részletek ITT érhetőek el.

 

NAK / dr. Skobrák György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám